Inwestycje

Trwają prace na międzynarodowej linii kolejowej Rail Baltica. Połączy Ełk z krajami bałtyckimi [ZDJĘCIA]

2024-04-10 7:22

Postępują prace na międzynarodowej linii kolejowej Rail Baltica, która połączy Ełk z krajami bałtyckimi oraz Europą Zachodnią. Wygodne i szybkie podróże koleją ma umożliwić modernizacja stacji, torów, a także wiaduktów w mieście. Inwestycja jest warta 587 mln zł. Więcej informacji na ten temat w artykule poniżej.

Trwają prace na linii kolejowej Rail Baltica. Połączy Mazury z krajami bałtyckimi

Trwają prace na linii Rail Baltica, która ma połączyć Ełk z krajami bałtyckimi oraz Europą Zachodnią. Na stacji w Ełku zbudowano 34 km torów i 112 rozjazdów. Jak informuje PKP PLK, zaawansowane są roboty przy budowie nowych peronów. Na obu jest zadaszenie i część elementów wyposażenia. Na peronie nr 1 kończy się układanie nawierzchni. Wykonano też większość prac konstrukcyjnych przy budowie tunelu pod torami, w tym szybów wind i schodów na perony. Po zakończeniu prac 110-metrowy tunel ma zapewnić bezpieczne dojście do pociągów i na drugą stronę stacji, także osobom o ograniczonej mobilności.

Pod wiaduktem kolejowym nad ul. Suwalską w Ełku zakończyło się betonowanie specjalnej konstrukcji – tzw. wanny szczelnej, która na przyszłość zabezpieczy ulicę przed zalaniem. Budowa dodatkowego zabezpieczenia w tym miejscu była niezbędna ze względu na trudne warunki wodno-gruntowe. Teraz wykonawca będzie mógł przystąpić do robót przy wykonywaniu warstw nawierzchni drogowej. Przebudowana ul. Suwalska będzie mieć po jednym pasie ruchu w każdym kierunku oraz dodatkowy lewoskręt w ul. Słoneczną, chodnik i ciąg pieszo-rowerowy. Otwarcie skrzyżowania dla ruchu planowane jest na przełom maja i czerwca.

Kończą się prace nad wiaduktami. Kiedy zostaną oddane do użytku?

Ostatni etap betonowania konstrukcji prowadzony jest także na budowie mostu nad rzeką Ełk. Na potrzeby tego etapu przygotowano tymczasową podporę w nurcie rzeki, zbrojenia i szalunki. Tuż obok, po gotowej części przeprawy, prowadzony jest ruch pociągów. Konstrukcja nowego wiaduktu nad ul. Kolejową jest gotowa, trwają też prace przy przebudowie ulicy, w tym zabezpieczeniu przed wodą. Kierowcy bezpiecznie przejadą w tym miejscu pod torami w maju. Gotowa jest także konstrukcja nowego wiaduktu kolejowego nad ul. Towarową. Kończą się prace związane z zabudową torów. Trwa budowa układu drogowego, w tym ronda.

Inwestycja o wartości 587 mln zł realizowana jest w ramach projektu „Prace na linii kolejowej E 75 na odcinku Białystok – Suwałki – Trakiszki (granica państwa), etap I odcinek Białystok – Ełk”. Prace zaplanowano do lata 2024 r. Inwestycja jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej z instrumentu Connecting Europe Facility (CEF) – „Łącząc Europę”.

Mieszkańcy wygrali kilkuletnią batalię z PKP. Niedługo otwierają ich przejście przez tory

Trwają prace na międzynarodowej linii kolejowej Rail Baltica. Połączy Ełk z krajami bałtyckimi [ZDJĘCIA]