Olszyn ma aż 16 jezior. Olsztynianie chętnie przy nich wypoczywają
Olsztyn zachwyca swoim położeniem. W obrębie stolicy Warmii i Mazur jest aż 16 jezior. Łącznie wszystkie akweny zajmują 725 ha, co równa się 8,25 proc. powierzchni całego miasta. Największym, a zarazem najpopularniejszym z nich jest Ukiel, nazywany też jeziorem Krzywym. To tam znajdują się kąpieliska miejskie z wodnym placem zabaw, wypożyczalnia sprzętów wodnych czy liczne lokale gastronomiczne. Najmniejszym akwenem jest Jezioro Modrzewiowe, które można znaleźć na Kortowie. Jego powierzchnia wynosi zaledwie 0,25 hektara. Natomiast jednym z płytszych jezior jest Trackie, które ma zaskakującą historię, bo w połowie XIX wieku pogłębiono naturalny odpływ jeziora, co spowodowało, że w 1880 r. zbiornik zamienił się w mokradła, a w 1917 r. już w osuszoną łąkę. Jezioro odnowiło się jednak już w następnej dekadzie, po serii błędów melioracyjnych przy budowie nasypu kolejowego.
Jednym z popularniejszych jest też jezioro Długie, które cieszy się sympatią olsztynian, a to za sprawą ścieżek, które poprowadzono wokół akwenu. Na aktywny wypoczynek miejsce to wybierają rowerzyści, biegacze, spacerowicze czy miłośnicy jazdy na rolkach. Z kolei studenci chętnie relaksują się na Plaży Kortowskiej położonej tuż nad Jeziorem Kortowskim. Jest to drugi pod względem wielkości akwen. Nie brakuje też mniejszych jeziorek, które są mniej popularne wśród olsztynian, mimo że widoki są zachwycające.
To jedno z mniejszych jezior w Olsztynie. Zapewnia niezapomniane widoki
Jednym z mniejszych jezior w Olsztynie jest Siginek, najczęściej przez mieszkańców nazywane Podkówką lub Kopytkiem. Leży w północnej części Olsztyna, nieopodal lewego brzegu Łyny. Podkówką nazywane jest ze względu na swój kształt, który zawdzięcza porośniętemu lasem półwyspowi wcinającemu się w wody jeziora od strony południowej. Powierzchnia akwenu wynosi około 6 ha, co czyni je jednym z mniejszych akwenów w mieście. Jest to zamknięty, płytki zbiornik o maksymalnej głębokości 6 m.
Podkówka otoczona jest pasem drzew, za którymi od północnej strony znajdują się zabudowania osiedla Redykajny, natomiast od południowej strony – tereny zalesione. W odległości około 1 km na południe od jeziora utworzono rezerwat torfowiskowy „Redykajny”.
- Brzegi jeziora są dosyć trudno dostępne ze względu na porastającą je roślinność i podmokłe tereny rozciągające się wokół. Dlatego też Podkówki nie można zaliczyć do jezior kąpieliskowych. Jest ona za to bardzo popularna wśród wędkarzy, którzy łowią w niej szczupaki, leszcze, okonie, płocie czy karasie – czytamy na stronie Visit Olsztyn.
Zdjęcia tego urokliwego jeziorka możecie zobaczyć w naszej galerii.
