Zamek w Lidzbarku Warmińskim znany jako "Wawel Północy". Atrakcja, którą musisz zobaczyć
Lidzbark Warmiński to wyjątkowo klimatyczne miasto, położone w północno-zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, w widłach rzek Łyny i jej dopływu Symsarny oraz na styku trzech mezoregionów: Niziny Sępopolskiej, Pojezierza Olsztyńskiego i Wzniesień Górowskich. Przez wieki pełniło funkcję stolicy Warmii jako siedziba biskupów warmińskich. Mimo wojennych zniszczeń w mieście zachowało się wiele cennych zabytków. Najważniejszym z nich jest Zamek Biskupów Warmińskich. Budowla pochodzi z XIV wieku i należy do najcenniejszych i najlepiej zachowanych zabytków obronnej architektury gotyckiej w Polsce. Ze względu na swoją architekturę oraz malownicze położenie nad rzeką nazywana jest "Wawelem Północy".
Co warto zobaczyć w zamku w Lidzbarku Warmińskim?
Zamek był główną siedzibą władzy kościelnej i świeckiej na Warmii. Zbudowany na wzór zamku krzyżackiego, zachował średniowieczny układ i gotycki charakter mimo licznych przebudów. Mieszkał tu m.in. Mikołaj Kopernik, który opracował pierwszą wersję teorii heliocentrycznej. W kolejnych wiekach zamek gościł wybitnych biskupów – humanistów, dyplomatów i twórców kultury, m.in. Jana Dantyszka, Stanisława Hozjusza, Marcina Kromera i Ignacego Krasickiego. Obecnie w zamku mieści się oddział Muzeum Warmii i Mazur.
Do najcenniejszych skarbów zamku bez wątpienia zalicza się Wielki Refektarz z wielogwiaździstym sklepieniem oraz malowidłami - najstarsze przedstawia Koronację Najświętszej Marii Panny, pochodzące z końca XIV w. Na uwagę zasługuje również znajdująca się w kapitularzu polichromia, która przedstawia Ukrzyżowanie i Deesis oraz Matkę Boską z Dzieciątkiem i oddającym Jej pokłon biskupem. Poza tym w zamku znajduje się wiele ciekawych wystaw.
Zamek w Lidzbarku Warmińskim otrzymał tytuł "Cudu Polski"
Wyjątkowość lidzbarskiego zamku była wielokrotnie doceniana. Już w 1953 roku został wpisany do rejestru zabytków, a w 2018 roku uznano go za pomnik historii. W 2023 roku Google przyznało mu Złotą Pinezkę jako najchętniej odwiedzanemu i najlepiej ocenianemu zamkowi w Polsce. Z kolei w 2024 roku obiekt zdobył tytuł "Cudu Polski" w plebiscycie organizowanym przez magazyn National Geographic Traveler.
