Ciekawostka

W Olsztynie są dwa takie miejsca. Zobacz, jak bajecznie prezentuje się rezerwat Redykajny [ZDJĘCIA]

2024-03-23 15:37

W Olsztynie są dwa takie miejsca. Jeden z nich powstał już w 1907 r. i jest niemal najstarszym w województwie warmińsko-mazurskim. Rezerwat Redykajny, bo o nim mowa, ma około 10 hektarów powierzchni. Zachwyca pierwotną przyrodą oraz bajecznymi widokami. W lesie tym występują rzadkie gatunki roślin. Szczegóły poniżej.

To jeden z najstarszych rezerwatów na Warmii i Mazurach. Jest chroniony od 1907 r.

Rezerwat Redykajny jest jednym z dwóch rezerwatów w Olsztynie. Jest też jednym z najstarszych w województwie warmińsko-mazurskim. Stanowi część Lasu Miejskiego. Zarządzeniem wojewody olsztyńskiego, utworzono go 22 grudnia 1948 r., ale jest chroniony już od 1907 r. na podstawie decyzji ówczesnej administracji niemieckiej. Wtedy jego teren wynosił 10,98 hektara, jednak obecnie zajmuje 9,96 hektara.

Ochroną otoczono torfowisko, głównie tzw. przejściowe. Zajmuje ono dno głębokiej kotliny otoczonej pagórkowatym terenem porośniętym lasem sosnowym na piaszczystej morenie. Różnica poziomu między powierzchnią torfowiska a szczytami sąsiednich wzgórz dochodzi nawet do 20 metrów.

W rezerwacie chronione są rzadkie rośliny polodowcowe

Rezerwat Redykajny jest miejscem występowania rzadkich na Pojezierzu Mazurskim gatunków roślin borealnych, w tym reliktów polodowcowych takich, jak: mech drabinowiec mroczny, modrzewnica północna, żłobik koralowaty, wyblin jednostronny, turzyca obła, turzyca strunowa, turzyca zaostrzona, bażyna czarna, rosiczka okrągłolistna, bagno zwyczajne i żurawina błotna. Znaleźć tam można również chroniony gatunek ryba siedzunia sosnowego. Dodatkowo występuje tam 80 gatunków porostów, w tym gatunków chronionych. Są to m.in.: tarczownica pogięta, obrostnica rzęsowata, brodaczka kępkowa, brodaczka kędzierzawa.

W okolicy rezerwatu położone są jeziora: Podkówka, Długie, Żbik i Sukiel oraz koryto Łyny. W niewielkiej odległości od obszaru chronionego przebiega pieszy szlak turystyczny, którego patronem jest Alojzy Śliwa, warmiński pisarz.

Muzeum Przyrody w Olsztynie. Poznajcie faunę oraz florę Warmii i Mazur

W Olsztynie są dwa takie miejsca. Zobacz, jak bajecznie prezentuje się rezerwat Redykajny