turystyka

Nowy park na Mazurach zachwyca. Tłumy na oficjalnym otwarciu Małpiego Gaju [ZDJĘCIA]

2024-05-04 6:53

Tłumy mieszkańców pojawiły się na oficjalnym otwarciu odmienionego parku przy ulicy Gdańskiej w Giżycku. W Małpim Gaju na odwiedzających czekały kameralne koncerty, występy artystyczne, wspólne czytanie literatury, pokaz psów nierasowych a także coś pysznego do jedzenia. Zobaczcie zdjęcia!

Nowy park na Mazurach zachwyca. Tłumy na oficjalnym otwarciu Małpiego Gaju

Giżycko zyskało nowe miejsce rekreacji i odpoczynku. Park przy Gdańskiej, znany jako Małpi Gaj, został uroczyście otwarty w miniony piątek 19 kwietnia. Pogoda, choć próbowała, nie popsuła planów organizatorom i udało się zrealizować wszystkie zaplanowane punkty programu. Dla mieszkańców wystąpili Grzegorz Polakowski, THE SUNSET, zespół taneczny "Pląs" z giżyckiego Klubu Seniora Mazury oraz zespół Belcanto działający przy Giżyckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Wspólne czytanie literatury w bibliotece plenerowej zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna (zachęcamy do uzupełniania naszej biblioteki o własne pozycje). Pokaz psów nierasowych zorganizował Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego. Pracownicy wydziału zakładali także społeczny warzywnik  w okolicy plenerowej klasy. Mieszkańcy mogli skorzystać z przygotowanych palenisk i grillować własne potrawy lub skorzystać z propozycji przygotowanych przez Centrum Integracji Społecznej. Najmłodsi cieszyli się z nowego placu zabaw.

Małpi Gaj, czyli nowe miejsce rekreacji na mapie Giżycka

Centralne miejsce parku zajmuje staw z fontanną. Obsadzony roślinami wodnymi, o płynnej linii, idealnie wpisuje się w naturalny charakter parku. Nie zabrakło też kładek na stawie oraz dużego podestu, który sprawdzi się jako scena podczas kameralnych wydarzeń kulturalnych. Oświetlenie fontanny zapewnia fantastyczny klimat, sprzyjający wieczornym spacerom.

W pobliżu stawu zlokalizowano wodny plac zabaw. Jest to przestrzeń rekreacyjno-edukacyjna, gdzie dzieci mogą w atrakcyjny sposób poznawać zagadnienia związane z urządzeniami hydrotechnicznymi, sprawdzić, jak działa np. śruba Archimedesa czy zapora wodna, lub poznać działanie turbiny Peltona i wodnego młyna. Pofalowana nawierzchnia wykonana z kostki granitowej zapewnia tor wody. Za prawidłowe odprowadzanie wód opadowych odpowiada rozbudowana sieć kanalizacji deszczowej. Natomiast plac zabaw w południowej części założenia jest wydzielony od reszty parku niskim ogrodzeniem z furtkami wejściowymi. Na najmłodszych czeka linarium, piaskownica, huśtawka bocianie gniazdo, huśtawka potrójna, karuzela tarczowa, zestaw z wieżą i bujaki.

Kolejnym elementem dedykowanym najmłodszym jest klasa plenerowa. Znajdują się tam ławy, biblioteka plenerowa oraz inspekty do sadzenia roślin. Dla nieco starszych zaprojektowano siłownię plenerową wyposażoną w podstawowe elementy usprawniające pracę mięśni. Z myślą o czworonogach i ich właścicielach powstał natomiast wybieg dla psów. A na nim obręcze do przeskoków, kładka, płotki, tuba kłoda, a nawet psi pisuar. Ponadto wszystkim mieszkańcom posłużą dwie przestronne wiaty grillowe z paleniskami, wygodne leżaki i ławki umiejscowione na terenie całego parku. Więcej o parku pisaliśmy w artykule: Nowe miejsce rekreacji na Mazurach. Małpi Gaj będzie oblegany latem? Zobacz zdjęcia!

21. Olsztyński Bieg Jakubowy