inwestycje

Nowe miejsce rekreacji na Mazurach. Małpi Gaj będzie oblegany latem? Zobacz zdjęcia

2024-04-22 7:20

Mieszkańcy oraz turyści mogą korzystać już z nowego miejsca rekreacji i wypoczynku w Giżycku. Miasto odnowiło bowiem Małpi Gaj mieszczący się przy ulicy Gdańskiej. Przestrzeń dla siebie znajdą tam dzieci, dorośli, osoby starsze, ale też czworonożni pupile. Niebawem ma odbyć się uroczyste otwarcie odmienionego parku. Szczegóły poniżej.

Małpi Gaj odmieniony. W Giżycku powstało nowe miejsce rekreacji i wypoczynku

Małpi Gaj w Giżycku zmienił się nie do poznania. Centralne miejsce parku zajmuje staw z fontanną. Obsadzony roślinami wodnymi, o płynnej linii, idealnie wpisuje się w naturalny charakter parku. Nie zabrakło też kładek na stawie oraz dużego podestu, który sprawdzi się jako scena podczas kameralnych wydarzeń kulturalnych. Oświetlenie fontanny zapewnia fantastyczny klimat, sprzyjający wieczornym spacerom.

W pobliżu stawu zlokalizowano wodny plac zabaw. Jest to przestrzeń rekreacyjno-edukacyjna, gdzie dzieci mogą w atrakcyjny sposób poznawać zagadnienia związane z urządzeniami hydrotechnicznymi, sprawdzić, jak działa np. śruba Archimedesa czy zapora wodna, lub poznać działanie turbiny Peltona i wodnego młyna. Pofalowana nawierzchnia wykonana z kostki granitowej zapewnia tor wody. Za prawidłowe odprowadzanie wód opadowych odpowiada rozbudowana sieć kanalizacji deszczowej.

Plac zabaw w południowej części założenia jest wydzielony od reszty parku niskim ogrodzeniem z furtkami wejściowymi. Na najmłodszych czeka linarium, piaskownica, huśtawka bocianie gniazdo, huśtawka potrójna, karuzela tarczowa, zestaw z wieżą i bujaki.

Kolejnym elementem dedykowanym najmłodszym jest klasa plenerowa. Znajdują się tam ławy, biblioteka plenerowa oraz inspekty do sadzenia roślin. Dla nieco starszych zaprojektowano siłownię plenerową wyposażoną w podstawowe elementy usprawniające pracę mięśni. Z myślą o czworonogach i ich właścicielach powstał natomiast wybieg dla psów. A na nim obręcze do przeskoków, kładka, płotki, tuba kłoda, a nawet psi pisuar.

Ponadto wszystkim mieszkańcom posłużą dwie przestronne wiaty grillowe z paleniskami, wygodne leżaki i ławki umiejscowione na terenie całego parku.

Na terenie parku znajduje się ponad 500 dojrzałych drzew, a wśród nich cenne pomniki przyrody. Nową zieleń zaprojektowano tak, by wyeksponować te najcenniejsze egzemplarze, ożywić dolne piętra roślinności i zadbać o atrakcyjność parku w każdej porze roku. W sumie na ok. 5 hektarach posadzono niemal 30 tys. sadzonek krzewów i bylin oraz 30 sztuk dodatkowych drzew.

Projekt zakładał wykonanie nowych schodów oraz ścieżek zjazdowych. Schody zaplanowano w miejscu istniejących. Dla umożliwienia korzystania z parku przez osoby ze szczególnymi potrzebami, w trzech miejscach pojawiają się wygodne ścieżki zjazdowe. W parku znalazła się także ogólnodostępna toaleta publiczna, zlokalizowana w pobliżu stawu oraz wodnego placu zabaw. Co ważne, park rozświetlają nowoczesne oprawy ledowe zainstalowane na słupach aluminiowych o wysokości 4m. Zaprojektowane zostało także podświetlenie wybranych elementów, w tym pomników przyrody, lampami LED montowanymi w gruncie. Park jest podłączony do systemu monitoringu miejskiego.

Oficjalne otwarcie Małpiego Gaju w Giżycku. Co w programie?

Oficjalne otwarcie odnowionego Małpiego Gaju odbędzie się w piątek 19 kwietnia w godz. 17.00-19.00. Podczas wydarzenia prowadzona będzie zbiórka na rzecz Piotrusia Szpilki, którego Miasto Giżycko wspiera w walce o zdrowie i samodzielność. Program wydarzenia publikujemy poniżej:

O 17.00 uroczyste otwarcie przez Burmistrza Giżycka

Od 17.15 występy artystyczne nad stawem:

  • Grzegorz Polakowski
  • THE SUNSET
  • Zespół Taneczny Pląs z giżyckiego Klubu Seniora Mazury
  • Zespół Belcanto działający przy Giżyckim Uniwersytecie Trzeciego Wieku

Od 17.30

  • Wspólne czytanie literatury w bibliotece plenerowej z Miejską Biblioteką Publiczną (zachęcamy do uzupełniania naszej biblioteki o własne pozycje)
  • Pokaz psów nierasowych, zabawy w parku, smaczki w prezencie dla pupili
  • Zakładanie społecznego ogrodu warzywnego
  • Wspólne grillowanie własnych potraw (zapewniamy paleniska)
  • Strefa gastronomiczna Centrum Integracji Społecznej
  • Rekreacja na placach zabaw (tradycyjnym i wodnym)
  • Chillout w strefach wypoczynku

Zmiana charakteru parku, warta ponad 12 mln zł, była możliwa dzięki dofinansowaniu z Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Wykonawca, to mazowiecka firma SORTED Sp. z o.o.

Wakacje po polsku – Mazury