Koncert - zdjęcie poglądowe

i

Autor: Pixabay.com

rozrywka

ImprEskowa piguła. Co będzie działo się w Olsztynie i okolicy w najbliższych dniach? [LISTA]

2024-05-17 13:15

Macie ochotę wyjść na miasto, ale brakuje wam pomysłu, co moglibyście robić? W Olsztynie i okolicy dzieje się więcej, niż mogliście się tego spodziewać! Zebraliśmy dla Was wszystkie najciekawsze propozycje na najbliższy tydzień. Klubowe, koncertowe, sportowe i wiele, wiele więcej. Szczegóły poniżej.

Klubowo:

Maskotka – W piątek (17 maja) przez całą noc o dobre nastroje na parkiecie zadba DJ Boston. Muzycznych atrakcji nie zabraknie również w sobotę (18 maja). Tego wieczoru imprezę rozkręci DJ’ski duet – Point oraz Rocco.

Dobra Nocka – Piątkowo (17 maja) odbędzie się klasyczne przywitanie weekendu, podczas którego za sterami zasiądą Lucas N i Roland. Natomiast w sobotę (18 maja) za klubową konsolą pojawią się Lucas N oraz Rob.

Kofeina – W piątek (17 maja) masę klubowych hitów zapewni niezawodny DJ Bolo. Sobotnio (18 maja) noc pełną muzycznych wrażeń zapewni Piotr Krongauz.

Premiery kinowe od 17 maja:

Istoty fantastyczne (komedia, familijny) - 12-letnia Bea (Cailey Fleming) tymczasowo wprowadza się do babci i prawie natychmiast zaprzyjaźnia się z zrzędliwym sąsiadem z góry, Calem (Ryan Reynolds). Ale Cal nie mieszka sam. Wokół niego jest pełno wyimaginowanych przyjaciół, IF-ów, którzy zostali sami po tym, jak ich prawdziwi ludzcy przyjaciele dorośli. Okazuje się, że Cal i Bea są jedynymi osobami, które są w stanie zobaczyć IFy. Łączą więc siły aby pomóc IFom i sparować je z nowymi dziećmi. Co może, ale wcale nie musi być możliwe. Reżyser i aktor John Krasinski, znany głównie z reżyserii serii „Ciche miejsce” czy głównej roli w serialu „Jack Ryan”, tym razem, jak sam przyznał, chciał stworzyć film, który mogłyby obejrzeć jego dzieci. W tej sposób powstały „Istoty Fantastyczne” czyli magiczna podróż pokazująca niesamowitą moc dziecięcej wyobraźni skierowana do widza w każdym wieku.

Hit Man (komedia, akcja) - W roli głównej – współpracownika policji, który by złapać osoby zlecające morderstwa – sam wciela się w zabójcę, wystąpił znany z megahitu „Top Gun: Maverick” oraz filmów „Tylko nie ty” i „Twisters” – Glen Powell. Partneruje mu zjawiskowa Adria Arjona („Morbius”, „Detektyw”) oraz gwiazda serialu „The Walking Dead” Austin Amelio. Scenariusz filmu zainspirowały prawdziwe, choć nieprawdopodobne wydarzenia, opisane w 2001 roku na łamach magazynu Texas Monthly. „Hit Man” to jedyne w swoim rodzaju połączenie akcji, humoru, suspensu, sensacji i burzliwego romansu. Przegapić ten film to prawdziwa zbrodnia! Na co dzień skryty i nieśmiały profesor filozofii Gary Johnson (Glen Powell), pokazuje drugie oblicze, dorabiając jako „fałszywy zabójca” na usługach Departamentu Policji z Nowego Orleanu. Obdarzony niespotykanym talentem do zdumiewających metamorfoz i przebieranek, mężczyzna nie ma sobie równych w wyłapywaniu ludzi planujących morderstwa swoich wrogów. Co jednak, gdy – podszywając się pod seksownego killera – sam znajdzie się pod wpływem i urokiem kobiety, którą zamierzał posłać za kratki? Czy uwikłany w gorący romans zdoła oprzeć się pięknej Madison (Adria Arjona), czy też sam stanie się ofiarą w tej przebiegłej grze pozorów?

Tarot: Karta śmierci (horror, komedia) - Grupa dobrych przyjaciół spędza weekend w wynajętym domu na odludziu. Pierwszego wieczoru znajdują talię kart Tarota i lekkomyślnie łamią świętą zasadę jego odczytywania, która brzmi „Nigdy nie używaj cudzej talii”. Nieświadomie uwalniają niewypowiedziane zło uwięzione w przeklętych kartach i kiedy zaczynają ginąć jeden po drugim, ci którzy (jeszcze) pozostają przy życiu, próbują uciec przed przyszłością przepowiedzianą w Tarocie. W filmie występują Avantika (“Mean Girls”), Jacob Batalon (seria Spider-Man), Harriet Slater (“Indiana Jones i Artefakt Przeznaczenia”), Adain Bradley (“Riverdale”), Humberly González (“Ginny & Georgia”), Olwen Fouéré (“Mandy”, “Wiking”), Larsen Thompson (“Pearl”), Wolfgang Novogratz (“Assassination Nation”).

Spektakle w Teatrze Jaracza (17 maja – 23 maja):

Balladyna (17 maja, godz. 19:00; 18 maja, godz. 19:00; 19 maja, godz. 17:00) - Po najnowszej realizacji dzieła romantycznego wieszcza w Teatrze Jaracza w Olsztynie można spodziewać się wszystkiego, ale nie lekturowej ramoty. Spektakl reżyseruje Jarosław Kilian, dyrektor warszawskiego Teatru Lalka, dobrze już znany olsztyńskiej publiczności. Przygotował w Teatrze Jaracza wciąż obecną na afiszu familijną „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze" według Bolesława Leśmiana oraz opartą na tekstach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Jeszcze bardziej Zieloną Gęś”. Jednak nowe przedstawienie nie będzie przypominać poprzednich. Artysta, który po „Balladynę” sięga po raz czwarty, zapowiada też całkiem inne odczytanie arcydzieła Słowackiego, odległe od pastelowo baśniowych klimatów z jakimi kojarzymy jego inscenizacje.

Miłość czysta u kąpieli morskich (22 maja, godz. 19:00; 23 maja, godz. 10:00 oraz 19:00) - W przygotowanym przedstawieniu Zbigniew Brzoza nadał spektaklowi nowoczesną formę, łącząc poezję Norwida z konwencją teatru ruchu. Postaci, starsze niż w oryginale, widzi z kolei poprzez bohaterów twórczości Samuela Becketta, smutnych, choć chwytających ze serce błaznów nieustannie czekających na Godota… Aktorkom i aktorom Teatru Jaracza w Olsztynie na scenie towarzyszą więc performerzy, scenę wypełnia taniec. Warto też zwrócić uwagę na plastyczną stronę widowiska. Odpowiada za nią Wojciech Żogała, znany naszej publiczności z wizualizacji w wyreżyserowanym przez Brzozę niezwykłym koncercie „Spokojnie, wojny nie będzie. Świadectwa z Zagłady”, oratorium poświęconym ofiarom inwazji Rosji na Ukrainę.

Sportowo i na zdrowo:

W sobotę (18 maja) przy Galerii Warmińskiej odbędzie się turniej siatkówki plażowej na zasadach King of the Court, w którym gra się na czas, a w meczu, w systemie rotacyjnym bierze udział jednocześnie pięć drużyn. Łącznie w rywalizacji weźmie udział 20 siatkarskich składów. Start o godzinie 10:00.

Rozrywka, kultura i edukacja:

We wtorek (21 maja) w Namiocie przy Wydziale Humanistycznym UWM odbędzie się Wielkie Kortowskie Wesele. Jak sami organizatorzy podkreślają: „Każdy gość będzie mile widziany! Będziemy wspólnie świętować wyjątkowy dzień Pary Młodej wspieranej przez Świadków tańcząc, śpiewając i bawiąc się do białego rana. Żeby tradycji stało się zadość, przywitamy ich chlebem i solą, urządzimy oczepiny… i wiele więcej! Imprezę otworzy oczywiście złożenie przez Młodych przysięgi. Zabawę poprowadzi weselny wodzirej, który zadba o to, by nikt nie podpierał ścian. Goście weselni mogą liczyć na weselne hity i przyśpiewki, a także zabawy. Przygotujemy także ściankę do zdjęć, która pomoże uwiecznić wyjątkowe wspomnienia”. Start o godzinie 21:30.

W czwartek (23 maja) w bibliotece multimedialnej Planecie 11 odbędzie się spotkanie autorskie z Krzysztofem Jaryczewskim (wokalistą legendarnego zespołu rockowego „Oddział Zamknięty”) i Kamilem Wicikiem – promocja książki „Byłem w piekle. Krzysztof JARY Jaryczewski szczerze do bólu”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:00.

W piątek (24 maja) w bibliotece multimedialnej Planecie 11 odbędzie się spotkanie z dr Agnieszką Kozak – autorką książek o tematyce psychologicznej, terapeutką, nauczycielką akademicką oraz trenerką biznesu. Tematem przewodnim będą relacje międzyludzkie. Start o godzinie 17:00.

Między 22 a 25 maja na kampus Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie powróci kolejna odsłona Kortowiady. Podczas 63. edycji największych juwenaliów w Polsce możecie spodziewać się wielu ciekawych wydarzeń. Oczywiście nie zabraknie masy koncertów – w tym roku na scenie głównej pojawi się aż 18 przedstawicieli polskiej sceny muzycznej.

Harmonogram 63. Kortowiady

i

Autor: Kortowiada

Dodatkowa rozrywka:

Tor kartingowy Kormoran – Czeka tam na Was szalona przejażdżka gokartami. Na miejscu do wyboru macie dwa niesamowite tory: asfaltowy oraz do driftu. Ponadto wielbicieli wirtualnej rzeczywistości zainteresuje symulator VR, dzięki któremu poczujecie się jak prawdziwy kierowca rajdowy.

Space Park – Stosunkowo nowe miejsce na rozrywkowej mapie Olsztyna, które kryje kilka ciekawych atrakcji. Na miejscu możecie skorzystać z toru wrotkowego, ścianek wspinaczkowych oraz parku trampolin z dmuchanym torem przeszkód.

Wrotkowisko przy hali Urania – Nowa atrakcja, która umili czas mieszkańcom oraz odwiedzającym Olsztyn w okresie wiosennym i letnim. Idealna propozycja dla wielbicieli rolek oraz wrotek, którzy lubią pojeździć po profesjonalnej nawierzchni na świeżym powietrzu.

Quiz o stolicach świata. Czy znasz je wszystkie? Mistrz geografii zdobędzie 10/10!

Pytanie 1 z 10
Stolicą Australii jest...