ZUS odrzuca wnioski o 500 plus. Wszystko przez jeden głupi błąd. Na czym polega?

i

Autor: pexels.com ZUS odrzuca wnioski o 500 plus. Wszystko przez jeden błąd. Na czym polega?

ZUS odrzuca wnioski o 500 plus. Wszystko przez jeden głupi błąd. Na czym polega?

2023-03-14 10:17

Od 1 lutego rodzice oraz opiekunowie dzieci mogą składać wnioski o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. By zachować ciągłość wypłat, należy złożyć poprawnie wypełniony wniosek w wyznaczonym przez ZUS terminie. Niestety może się jednak zdarzyć, że wniosek zostanie odrzucony. Wszystko przez jeden mały błąd. Na czym dokładnie polega? Tłumaczymy w dalszej części artykułu.

ZUS może odrzucić wniosek o 500 plus

Świadczenie wychowawcze 500 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od dochodów osiąganych przez rodziców czy opiekunów. By otrzymywać comiesięczne wsparcie finansowe, na każdy nowy okres świadczeniowy należy złożyć do ZUS-u odpowiedni wniosek. Tu mogą pojawić się jednak pewne problemy. Przez małe niedopatrzenie, urząd może odrzucić nasz wniosek i prosić o dokonanie korekty. To z kolei może przyczynić się do opóźnienia wypłat.

Wniosek o 500 plus. Ten błąd rodzice popełniają najczęściej

Najczęstszym błędem popełnianym przy wypełnianiu wniosków o 500 plus jest wpisanie złego terminu w rubryce "Wnoszę o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego na następujący okres świadczeniowy:". Jako że nowy okres świadczeniowy trwa od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku, taki właśnie zakres dat należy wybrać. Wielu rodziców błędnie wpisuje jednak datę - do 31 maja 2023.

Rodzicom, którzy prawidłowo wypełnią i złożą wniosek:

  • do 30 kwietnia, ZUS wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.,
  • w maju 2023 r., będą mieli wypłacone środki do 31 lipca, z wyrównaniem za czerwiec,
  • w czerwcu 2023 r., ZUS wypłaci świadczenie do końca sierpnia, z wyrównaniem kwot od czerwca,
  • w lipcu 2023 r., będą mieli wypłacone środki do 30 września, z wyrównaniem od lipca,
  • w sierpniu 2023 r., świadczenie zostanie wypłacone do 31 października, a wyrównanie od sierpnia.

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Przypominamy też, że wnioski o 500 plus można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Do wyboru mamy bezpłatną aplikację mZUS dostępną na urządzenia mobilne (telefony komórkowe, tablety), Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia.pl oraz bankowość elektroniczną.

Wpadki w szkołach, sztuczki na ściąganie - Ewelina pyta i nie błądzi #1