Żołnierze na ulicach Ełku i Orzysza. Jaki jest powód patroli wojskowych?

Widok żołnierzy spacerujących ulicami miasta może niektórych zaniepokoić. We wtorek (8 czerwca) patrole wojskowe spotkamy na ulicach Ełku, Orzysza oraz Grajewa. Nie powinniśmy jednak się obawiać. Jest to bowiem związane z trwającymi ćwiczeniami wojskowymi DRAGON-21. Szczegóły poniżej.

Żołnierze na ulicach Ełku i Orzysza. Jaki jest powód patroli wojskowych?
Autor: 16 Pomorska Dywizja Zmechanizowana: st.szer. Adrian Jórski/ Materiały prasowe Żołnierze na ulicach Ełku i Orzysza. Jaki jest powód patroli wojskowych?

W ramach ćwiczenia DRAGON-21 w dniach 8-11 czerwca w miejscowości Suwałki żołnierze z ćwiczących jednostek 16. Dywizji Zmechanizowanej we współdziałaniu z 12 batalionem lekkiej piechoty z Suwałk realizować będą zadania polegające na prowadzeniu pieszych patroli w dzień i w nocy. W związku z przemieszczeniem pojazdów wojskowych w dniach 7 i 11 czerwca należy spodziewać się wzmożonego ruchu na trasie Orzysz - Ełk - Augustów - Suwałki. Ponadto we wtorek (8 czerwca) na ulicach Ełku, Orzysza oraz Grajewa będzie można spotkać żołnierzy realizujących zadania w ramach ćwiczenia DRAGON-21.

Ćwiczenia Dragon 21 odbywają się w terminie od 2 do 18 czerwca. Są to największe tegoroczne ćwiczenie Wojska Polskiego, w którym bierze udział 10 tysięcy żołnierzy i 800 jednostek sprzętu wojskowego. Odbywają się na terytorium niemal całej Polski, a wojska działają w domenie lądowej, powietrznej, morskiej oraz w cyberprzestrzeni. - W aspekcie lądowym ćwiczenie głównie prowadzone będzie na poligonie w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych (OSPWL) Dęba i OSPWL Orzysz, a także w tak zwanym terenie przygodnym poza poligonami. Pozostałe epizody i zadania realizowane będą w przestrzeni powietrznej RP oraz na poligonach morskich MW w rejonie Bałtyku Południowego - informuje Wojsko Polskie.

CZYTAJ TEŻ: Zaćmienie Słońca 2021. O której częściowe zaćmienie Słońca? Gdzie oglądać w Olsztynie?

DRAGON-21 jest ćwiczeniem narodowym z udziałem sił sojuszniczych NATO. Ma na celu sprawdzenie działania jednostek wojskowych podczas realizacji wybranych zadań taktycznych oraz osiągania zdolności i stworzenia warunków do przyjęcia tzw. wzmocnienia sojuszniczego.

Raport z anteny 7.06, godz.10