Wystawiasz jedną stopę spod kołdry? To znak od organizmu

i

Autor: pixabay.com

Ciekawostka

Wystawiasz jedną stopę spod kołdry? To ważny znak od organizmu. Nie wszyscy są tego świadomi!

2023-09-04 15:15

Komfort w czasie snu jest bardzo ważny. Wpływ na to ma nie tylko wygodne łóżko, ale też m.in. odpowiednia temperatura w pomieszczeniu. Zdarza się, że w trakcie snu wiele osób wystawia jedną lub dwie stopy spod kołdry. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że takie zachowanie to znak od organizmu. Co to oznacza? Odpowiedź znajdziesz w artykule poniżej.

Wystawiasz stopę spod kołdry? To ważny znak

Sen jest kluczowy do prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka. To dzięki niemu organizm się regeneruje. W trakcie snu ważny jest komfort, na który wpływają m.in. wygodna piżama, świeża pościel czy odpowiednia temperatura w pokoju, ale nie tylko. Istotna jest tez temperatura organizmu.

Jeśli w czasie snu wystawiasz stopę lub dwie spod kołdry, jest to znak od organizmu. Wpływ ma na to świadoma lub nieświadoma chęć ochłodzenia ciała. W pomieszczeniu nie jest na tyle gorąco, aby odkryć całe ciało, dlatego wystawiasz stopę albo dwie i w ten sposób robi się chłodniej. Obniżenie temperatury ciała ułatwia zasypianie i zapewnia lepszy, dłuższy sen.

Naukowcy z USA zbadali jakość snu. Wnioski są zaskakujące

Tematem snu zajęli się naukowcy z University of Pittsburgh School of Medicine. Wnioski ich badań są zaskakujące. Okazuje się, że obniżenie temperatury ciała i w pomieszczeniu pozwala osobom cierpiącym na bezsenność przespać całą noc. Idealna temperatura do snu to 18-20 stopni Celsjusza.

Dlaczego akurat odkrywa się stopy? Dlatego, że są one wyposażone w struktury naczyniowe, które sprawiają, że to z nich uchodzi ciepło z ciała.

- Zespolenia tętniczo-żylne stóp łączą tętnice z żyłami, kiedy jest ciepło, rozszerzają się i pozwalają większej ilości krwi dotrzeć do skóry, aby nas ochłodzić – wyjaśnia prof. Natalie Dautovich z Uniwersytetu w Alabamie.

Poradnik Zdrowie - Higiena snu

Festiwal Disco Polo w Biskupcu przyciągnął tłumy [ZDJĘCIA]