W kilku wsiach pod Olsztynem woda jest niezdatna do picia. Mieszkańcy mogą korzystać z beczkowozów

i

Autor: pexels.com

wiadomości

W kilku wsiach pod Olsztynem woda była niezdatna do picia. Jest nowa decyzja sanepidu. Problemy z kolejnym wodociągiem

2023-11-22 14:38

Woda z wodociągu w Tomaszkowie była niezdatna do picia. Podczas standardowych badań jakości wody sanepid wykrył w tym wodociągu bakterie z grupy coli. Gmina podstawiła w kilku wsiach beczkowozy. Jest najnowsza decyzja sanepidu w tej sprawie.

Podczas standardowych badań wody z wodociągu w Tomaszkowie stwierdzono obecność bakterii grupy coli. Woda może być używana do celów porządkowych (np. mycia podłóg i spłukiwania toalet), ale nie należy jej spożywać nawet po przegotowaniu - poinformowała Małgorzata Przestrzelska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie. Wody nie mogą spożywać mieszkańcy wsi Tomaszkowo, Dorotowo oraz Majdy i Kręsk (za wyjątkiem ul. Walentego, Zygmunta i Zofii oraz Adama i Ewy 55 - 69).

W kilku wsiach pod Olsztynem woda jest niezdatna do picia. Mieszkańcy mogą korzystać z beczkowozów

Gmina Stawiguda postawiła w kilku wsiach beczkowozy, z których mogą korzystać mieszkańcy. Co ważne, woda z beczkowozów jest zdatna do picia po przegotowaniu.

Poniżej lista miejsc, w których ustawiono beczkowozy:

  • Tomaszkowo na parkingu przy świetlicy wiejskiej (ul. Żurawia 3);
  • Dorotowo naprzeciwko sklepu;
  • Majdy na parkingu przy kapliczce koło Sołtysa.

AKTUALIZACJA

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olsztynie 20 listopada bieżącego roku odwołał brak przydatności wody do spożycia z wodociągu Tomaszkowo. Na podstawie uzyskanych wyników badania próbek wody z 17 listopada, PPIS w Olsztynie stwierdził warunkową przydatność wody do spożycia z wodociągu. Woda może być warunkowo używana po uprzednim przegotowaniu.

Z kolei w wodociągu lokalnym Stacji Dydaktyczno-Badawczej UWM w Bałdach 1, w gminie Purda stwierdzono zanieczyszczenie mikrobiologiczne wody (bakterie grupy coli, Escherichia coli). Wodociąg ten zaopatruje w wodę jedną miejscowość: Butryny (46 mieszkańców).

Najbardziej zaludnione miasta w warmińsko-mazurskim. Tu jest najbardziej tłumnie!

30-latek zasłabł przy przejściu dla pieszych. Dramatyczna akcja ratunkowa w Olsztynie