Pług śnieżny - zdjęcie poglądowe

i

Autor: Pixabay.com

zima

Olsztyńscy drogowcy gotowi na Akcję Zima. Do ich dyspozycji jest sól drogowa oraz pługi

2023-11-15 15:32

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie, jak co roku przygotowuje się do okresu zimowego, by zadbać o bezpieczeństwo na naszych drogach. Aktualnie mają przygotowane w magazynach zapasy soli, a o odpowiednią szorstkość nawierzchni zadba ponad 20 pługów różnego rodzaju.

Olsztyński ZDZIT jest gotowy na nadchodzącą zimę. Aktualnie w swoich magazynach mają zapas soli drogowej, który wynosi 650 ton i będzie uzupełniany na bieżąco. Ponadto, na zlecenie ZDZIT, zewnętrzny wykonawca przygotował: 5 pługosolarek, 5 pługopiaskarek, 4 pługi ciężkie, 4 pługi lekkie oraz m.in. 4 pługobusy. Planowo cała akcja potrwa do 31 marca 2024 roku, jednak jest to termin umowny ze względu na warunki atmosferyczne, które mogą wymagać wydłużenia tego okresu.

- W trakcie Akcji Zima prowadzone są całodobowe dyżury pracowników wyznaczonych do tego zadania. Pracują oni w systemie zmianowym, na bieżąco analizując sytuacje pogodową. Dodatkowo mają podgląd na kamery na terenie Olsztyna i decydują, gdzie i kiedy powinniśmy desygnować, czy to pracowników, czy też ciężki sprzęt do odśnieżania ulic – mówi Michał Koronowski, rzecznik Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie. W ubiegłym roku na zimowe utrzymanie dróg zużyto: 2600 ton soli drogowej, około 1600 ton mieszanki piasku z solą oraz blisko 45 ton piasku. Akcja Zima 2022/2023 kosztowała olsztyńskich drogowców prawie 5 mln złotych.

Posłuchaj: Michał Koronowski, rzecznik ZDZIT w Olsztynie opowiada o przygotowaniach do okresu zimowego

QUIZ. Pamiętasz polskie teleturnieje lat 90.? Wytęż umysł i idź na całość!

Pytanie 1 z 10
„Kogo witam, kogo goszczę?” - tymi słowami witał się z graczami prowadzący teleturniej: