Tysiące rodziców mogą stracić 800 złotych na dziecko. Wszystko przez jedno niedopatrzenie. ZUS alarmuje

i

Autor: Freepik

biznes

Tysiące rodziców mogą stracić 800 złotych na dziecko. Wszystko przez jedno niedopatrzenie. ZUS alarmuje

2024-06-28 10:31

ZUS alarmuje w sprawie 800 plus. Okazuje się bowiem, że na około 100 tysięcy dzieci nie złożono jeszcze wniosków na nowy okres świadczeniowy. Jeśli rodzice nie pospieszą się i nie zrobią tego do końca czerwca, stracą jedną wypłatę. Jak sprawdzić, czy na pewno złożyliśmy wniosek i został rozpatrzony pozytywnie? Szczegóły poniżej.

Tysiące rodziców mogą stracić 800 złotych na dziecko. ZUS alarmuje

Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpoczął się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 r. Rodzice, którzy w dalszym ciągu chcą otrzymywać świadczenie, powinni złożyć nowy wniosek. A jak się okazuje, duża część uprawnionych jeszcze tego nie zrobiła. Rodzice, którzy złożą wniosek do końca czerwca, mogą spodziewać się wypłaty najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem za czerwiec i lipiec. Jeżeli jednak nie zdążą zrobić tego do końca czerwca, wypłata za ten miesiąc im przepadnie. Po czerwcu prawo do świadczenia będzie już tylko przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątkiem są rodzice nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od narodzenia dziecka. Jeśli złożą wniosek w tym terminie, świadczenie będzie im przysługiwało od dnia narodzin dziecka.

Jak sprawdzić, czy złożyliśmy wniosek?

Jeśli rodzic bądź opiekun dziecka nie jest pewny, czy złożył wniosek o 800 plus na nowy okres może to sprawdzić logując się na PUE ZUS. – Można tam upewnić się, czy wniosek wpłynął bez względu na to, jakim kanałem został złożony, tj. czy był wysyłany przez PUE, bankowość elektroniczną, Emp@tię czy aplikację mobilną mZUS – wyjaśnia Anna Grabowska, Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego.

Zwraca uwagę, że w zakładce "Rodzina 800+" w oknie "Szczegóły Twoich wniosków’’ może sprawdzić nie tylko czy wniosek wpłynął do ZUS, ale także, jaki jest stan obsługi tego wniosku, np. że jest w trakcje obsługi bądź świadczenie zostało przyznane.

– Jeśli rodzic lub opiekun, który nie miał dotychczas konta na PUE ZUS, a złożył wniosek o świadczenie wychowawcze przez bankowość elektroniczną bądź za pośrednictwem portalu Emp@tia, to konto na PUE zostało mu założone automatycznie, a na adres e-mailowy wskazany we wniosku o świadczenie wychowawcze przekazane dane do logowania na to konto – dodaje Grabowska.

Świadczenie 800 plus przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Pieniądze są przekazywane jedynie w formie bezgotówkowej na rachunek bankowy.

Najciekawsze atrakcje dla dzieci w warmińsko-mazurskim. Tu warto zabrać dziecko!

QUIZ PRL. Bajki i dobranocki w PRL-u

Pytanie 1 z 15
Synek Rumcajsa miał na imię:
QUIZ PRL. Bajki i dobranocki w Polsce Ludowej
3-latka zadławiła się lizakiem. Matka z córką na rękach błagała o pomoc. Dramat w Augustowie