Trwają poszukiwania w Mamerkach. Udało się odnaleźć pięć podziemnych tuneli!

i

Autor: Wikimedia Commons Trwają poszukiwania w Mamerkach. Udało się odnaleźć pięć podziemnych tuneli!

Trwają poszukiwania w Mamerkach. Udało się odnaleźć pięć podziemnych tuneli!

2021-05-27 11:15

Na terenie Mamerek odnaleziono pięć podziemnych tuneli technicznych. O znalezisku poinformowali w czwartek (27 maja) przedstawiciele Muzeum w Mamerkach, którzy wraz z badaczami powrócili do poszukiwań pamiątek z II wojny światowej. Aby uniknąć nieproszonych poszukiwaczy skarbów, miejsca odkryć zostały zamaskowane.

Bunkry w Mamerkach na Mazurach, wykorzystywane przez nazistów w czasie II wojny światowej zajmują obszar ok. 200 ha. Jest to teren na tyle rozległy, że choć od zakończenia wojny minęło 75 lat, co pewien czas wciąż jeszcze "przeczesywane" są jego kolejne fragmenty. Jedna z hipotez mówi, że gdzieś pod ziemią ukryta może być nawet słynna Bursztynowa Komnata. Muzealnicy poszukują także innych pamiątek historii – m.in. dokumentów, sztućców oraz porcelany.

Poszukiwania w Mamerkach. Odnaleziono pięć podziemnych tuneli

W tym roku, po dwuletniej przerwie, poszukiwania zostały wznowione. Tym razem muzealnikom pomagają ochotnicy z organizacji wyspecjalizowanych w poszukiwaniach pamiątek historii. Nie bez znaczenia jest też fakt wykorzystywania jeszcze lepszego sprzętu niż w latach wcześniejszych. Pierwsze efekty już są! Udało się odnaleźć pięć wejść do podziemnych tuneli technicznych. Jak podkreśla Bartłomiej Plebańczyk z Muzeum w Mamerkach, jest to jak dotychczas największe odkrycie na terenie Mamerek. - Wygląda na to, że odkryta sieć tuneli ma co najmniej 50 metrów długości, a po dokładnym zbadaniu może się okazać jeszcze dłuższa – dodaje.

Raport z anteny 26.05, godz.10

Kanały te stanowią część nieznanego dotychczas systemu podziemnych korytarzy, który wymaga dokładnej penetracji. Kanały mogą być idealnym miejscem do ukrycia skarbów, które tak bardzo frapują muzealników z Mamerek. Czy doprowadzą one do Bursztynowej Komnaty? Na razie niczego nie można wykluczyć - oceniają przedstawiciele Muzeum w Mamerkach.

Aby uniknąć nieproszonych poszukiwaczy skarbów, miejsca odkryć zostały zamaskowane. - Wystąpiliśmy o pomoc do profesjonalnej firmy zajmujące kamerami inspekcyjnymi, aby przed wejściem wykluczyć obecność niewypałów. Gdy to już się uda, zajmiemy się dokładnym zbadaniem zawartości kanałów – dodał Plebańczyk.

CZYTAJ TEŻ: Zjawiskowe OBŁOKI SREBRZYSTE powracają! Co to takiego i kiedy można je zobaczyć?

Otwarcie i zejście do tuneli technicznych planowane jest na drugą połowę czerwca. Do tego czasu muzeum w Mamerkach planuje przygotować formalne opinie prawne, niezbędne do przeprowadzenia tej operacji. Prowadzone są też rozmowy ze studiami filmowymi, które mogą być zainteresowane udokumentowaniem tych poszukiwań na potrzeby telewizyjnych programów historycznych.