Ciekawostka

To najmniejsze jezioro w Olsztynie. Prawie nikt o nim nie słyszał [ZDJĘCIA]

2024-06-25 7:21

W Olsztynie jest wiele jezior, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Najpopularniejszy jest Ukiel oraz znajdująca się nad nim plaża miejska. Jednak istnieje akwen, o którym nie każdy słyszał. To Jezioro Modrzewiowe, które zlokalizowane jest na Kortowie, ale jest ukryte. Nie widać go od strony ulicy. Gdzie dokładnie można je znaleźć?

Jezioro Modrzewiowe to najmniejszy akwen w Olsztynie

W Olsztynie jest wiele jezior, nad którymi mieszkańcy oraz turyści mogą wypoczywać w wakacje. Ukiel cieszy się największym zainteresowaniem wypoczywających ze względu na rozwiniętą infrastrukturę rekreacyjną i sportową. Skanda czy jezioro Długie również są chętnie odwiedzane. Są jednak akweny, o których wielu mieszkańców stolicy Warmii i Mazur mogło w ogóle nie słyszeć. Na przykład Jezioro Modrzewiowe jest najmniejszym jeziorkiem w mieście. Jest to niewielki akwen położony w południowej części Olsztyna, na terenie osiedla Kortowo, w sąsiedztwie kościoła św. Franciszka z Asyżu. Jezioro zajmuje powierzchnię około 0,25 hektara.

Ukryte jezioro na Kortowie

Akwen jest niewidoczny od strony ulicy i leży na trudno dostępnym terenie. Istnieją strome zejścia od strony Słonecznego Stoku, a także od strony kościoła, gdzie można zejść w stronę jeziorka betonowymi schodkami. Jezioro Modrzewiowe jest muliste i obficie występują tam pijawki. Dookoła jest zarośnięte chaszczami, co stanowi dodatkowe utrudnienie w dojściu do akwenu. Brzegi są dosyć strome, także zarośnięte roślinnością. Spacery wokół akwenu są niemożliwe, kąpiele w nim również należy wykluczyć. Taflę jeziora można dostrzec jedynie od strony pobliskiego lasu. Jest ona niewidoczna nawet od strony Górki Kortowskiej, która znajduje się tuż obok. Nie ma tam żadnych kąpielisk, wędkarzy również raczej się nie spotka, chociaż podobno występują tam karasie. Niedaleko położone są inne jeziora – Kortowskie oraz Stary Dwór. Jak wygląda jeziorko Modrzewiowe? Możecie to zobaczyć w naszej galerii.

Muzeum Przyrody w Olsztynie. Poznajcie faunę oraz florę Warmii i Mazur

To najmniejsze jezioro w Olsztynie. Prawie nikt o nim nie słyszał [ZDJĘCIA]

Największe, najmniejsze, najbardziej zaludnione. Jak dobrze znasz osiedla Olsztyna? [QUIZ]

Pytanie 1 z 10
Które osiedle jest największe pod względem powierzchni?