turystyka

To miasto niegdyś było stolicą Warmii. Teraz zostało jednym z Cudów Polski 2024. Zobacz zdjęcia!

2024-06-22 13:59

Poznaliśmy już oficjalne wyniki plebiscytu Cuda Polski 2024 organizowanego przez magazyn "National Geographic Traveler". W województwie warmińsko-mazurskim za najciekawsze miejsce uznano Lidzbark Warmiński. Jakie atrakcje czekają tam na turystów? Co można zobaczyć w dawnej stolicy Warmii?

W plebiscycie Cuda Polski 2024 z województwa warmińsko-mazurskiego udział brały trzy miejsca – Lidzbark Warmiński, Mazurska Pętla Rowerowa oraz Kortosfera. Jednak tylko jedno z nich mogło otrzymać tytuł Cudu Polski. Internauci zadecydowali, że nowym cudem regionu zostanie Lidzbark Warmiński. To miasto położone w północno-zachodniej części województwa. Od 1350 roku do XIX wieku było stolicą Warmii i dawniej jej największym miastem. Stanowiło także centrum wiary i kultury w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, często dlatego też nazywano je "Perłą Warmii".

Lidzbark Warmiński dawniej był stolicą Warmii. Teraz został jednym z Cudów Polski 2024 

W Lidzbarku Warmińskim, mimo zniszczeń wojennych, zachowało się wiele cennych zabytków. To przede wszystkim Zamek Biskupów Warmińskim z XIV wieku, uznawany za jeden z najważniejszych zabytków polskich. Określany jest jako "Wawel Północy" albo "Perła gotyku".

Zobaczymy tu również Wysoka Bramę (przedbramie) z XV wieku, mury obronne z XIV wieku wraz z okolicznym układem urbanistycznym, zabytkowe domy czy oranżerię Krasickiego z XVIII wieku, zbudowaną na potrzeby biskupa Teodora Potockiego, a rozwiniętą w latach 70. XVIII wieku przez biskupa Ignacego Krasickiego.

Turyści mogą korzystać także ze źródeł termalnych, zażywać kąpieli w Termach Warmińskich oraz odwiedzać tężnie. Niewykluczone, że niebawem Lidzbark Warmiński zyska status uzdrowiska.

Targi Olsztyn w stylu vintage
Listen on Spreaker.