Cuda Polski to plebiscyt organizowany co roku przez magazyn "National Geographic Traveler". Internauci z całej Polski wybierają w nim najbardziej atrakcyjne, zaskakujące i warte odwiedzenia miejsca w każdym województwie. Wybór nie jest jednak prosty, bowiem o miano "nowego cudu" walczy aż 48 kandydatów, czyli po trzech z każdego województwa. – W ubiegłym roku w naszym plebiscycie wzięło udział ponad 120 tys. osób. To pokazuje, jak bliskie sercom Polek i Polaków są mniej znane miejsca w Polsce. Wierzymy, że w tym roku – wraz z 48 nowymi kandydatami na nowe cuda Polski – zachęcimy jeszcze więcej osób nie tylko do poparcia pereł swojego regionu, ale również do odwiedzenia mniej sobie znanych części naszego kraju – mówi Łukasz Załuski, redaktor naczelny "National Geographic Polska".
Cuda Polski 2024. Które miejsca z warmińsko-mazurskiego biorą udział w plebiscycie National Geographic?
W ubiegłym roku Cudem Polski z województwa warmińsko-mazurskiego zostało miasto Gołdap, które kusi nie tylko atrakcjami, ale też najczystszym powietrzem w kraju. Tym razem miano "nowego cudu" z regionu ma szansę otrzymać jedno z trzech poniżej wymionych miejsc:
- Lidzbark Warmiński "nazywany Perłą Warmii, której do XIX wieku był stolicą. Miasto dąży do tego, aby stać się uzdrowiskiem. Goście już dziś mogą korzystać ze zdrowotnych właściwości źródeł termalnych i zażywać kąpieli w Termach Warmińskich oraz odwiedzać tężnie. W centrum miasta znajduje się średniowieczny zamek, który jest określany jako Wawel północy, czy perła gotyku."
- Mazurska Pętla Rowerowa jako "nowy, ustandaryzowany produkt turystyczny wokół Wielkich Jezior Mazurskich. Wytyczono i przygotowano 310 km pętli rowerowej o urozmaiconej nawierzchni – od dróg leśnych, szutrów wśród pól do bezpiecznych wydzielonych ścieżek wzdłuż dróg. Pętla została także jednolicie oznakowana oraz wyposażona w tablice informacyjne pokazujące całą trasę oraz najciekawsze atrakcje najbliżej aktualnego przystanku."
- Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego Kortosfera w Olsztynie jako "jedyne w Polsce interaktywne centrum nauki, którego tematem przewodnim jest rolnictwo oraz środowisko przyrodnicze Warmii i Mazur. Ekspozycję tworzy 140 eksponatów zaaranżowanych w wystawy stałe i wolnostojące, a także 3 wystawy mobilne oraz zestawy edukacyjne. Wystawa stała Kortosfery rozmieszczona jest na pięciu kondygnacjach budynku."
Jak zagłosować na atrakcje w plebiscycie Cuda Polski 2024?
Internauci mogą głosować na swoich faworytów do 5 czerwca za pośrednictwem strony national-geographic.pl/cuda-polski. Natomiast laureatów tegorocznej edycji wydarzenia poznamy 10 czerwca.