Ciekawostka

To jedyne prostokątne rondo w Europie. Znajduje się blisko centrum Olsztyna [ZDJĘCIA]

2024-02-22 15:36

Plac Pułaskiego jest znany chyba dla każdego kierowcy w Olsztynie. W pobliżu stoi Centrum Handlowe „Manhattan”, które niegdyś było popularne wśród mieszkańców miasta. To tam również znajduje się rondo… w kształcie prostokąta. Jest to prawdopodobnie jedyny taki obiekt w Europie. Więcej informacji na ten temat poniżej.

Prostokątne rondo tuż przy samym centrum Olsztyna. To jedyne takie w Europie!

Plac Pułaskiego na osiedlu Kętrzyńskiego to miejsce znane każdemu olsztynianinowi. W pobliżu znajduje się popularne niegdyś Centrum Handlowe „Manhattan”. Jest też przystanek oraz sklep z RTV i AGD. Choć plac ma kształt prostokątny, to przyjezdnych kierowców może zdziwić znak informujący, że wjeżdżają na rondo. Plac jest jednocześnie skrzyżowaniem o ruchu okrężnym ulic: Kościuszki, Kopernika i Kajki. To jedyny taki obiekt w Europie! Sam plac ma również bogatą historię. Był on miejscem handlu, gdzie sprzedawano głównie towary spożywcze.

Plac ma bogatą historię. Jego początki sięgają XIX wieku

Jeszcze w czasach Prus Wschodnich teren ten nazywał się Moltke-Platz, od nazwiska Friedricha Ludwiga Elisa von Moltke, nadprezydenta Prus Wschodnich w latach 1903-1907. Plac wytyczono w latach 1890-1914. Rozbudowano go w latach 20. XX wieku, wtedy w pobliżu powstały kamienice. W latach 40. na samym środku obecnego ronda wybudowano basen, z którego wodę czerpała niemiecka obrona przeciwpożarowa. Plac w ciągu II wojny światowej nie uległ większemu zniszczeniu, poza rynkiem i halą, która stała pomiędzy placem a obecną ulicą Kościuszki.

Po II wojnie światowej nazwa została zmieniona na Plac Pułaskiego. 11 maja 1946 r., na mocy decyzji Miejskiej Rady Narodowej, przeniesiono targowisko miejskie z Placu Nowotki, czyli obecnego Placu Konsulatu Polskiego, na teren dawnego basenu. 22 czerwca 1947 r. oddano do użytku wybudowaną z drewna Miejską Halę Targową, pełniącą rolę centralnego targowiska miejskiego.

W 1949 r. zarząd miejski zakazał handlu z furmanek przy hali targowej. Do końca lat 60. ubiegłego wieku w hali targowej działał pierwszy w Olsztynie bar mleczny. Około 60 lat temu wybudowano tam Dom Handlowy „Domar”. W roku 1978 r., przed dożynkami centralnymi, zlikwidowano targowisko znajdujące się w południowej części placu. W późnych latach 80. targowisko zostało przywrócone. W 1997 r. na miejscu dawnego targowiska wybudowano C. H. „Manhattan”, który jest czynny do tej pory, mimo że lata swojej świetności ma już za sobą.

Przejazd inauguracyjny nową linią tramwajową w Olsztynie

To jedyne prostokątne rondo w Europie. Znajduje się blisko centrum Olsztyna