Studenci UWM z pomocą Ukrainie. Trwa zbiórka, niebawem wyruszy konwój [AUDIO]

2022-03-01 14:54

Samorząd studencki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie z myślą o obywatelach Ukrainy od kilku dni prowadzi zbiórkę funduszy oraz produktów. Akcję wspierają także instytucje i osoby spoza UWM, w tym między innymi Urząd Miasta Olsztyna oraz olsztyński oddział Związku Ukraińców w Polsce.

Solidarni z Ukrainą. Wiec poparcia w Olsztynie 24 lutego 2022

Studenci z pomocą dla Ukrainy

Zbiórka na UWM-ie ruszyła niemal natychmiast. Trwa pod hasłem „Olsztyn i Uniwersytet solidarni z Ukrainą”.

Na każdym wydziale można zostawić rzeczy. Każdy wydział utworzył takie punkty. Kolejnym ważnym punktem, gdzie można zostawić rzeczy jest Biblioteka Uniwersytecka. Istotna jest lista potrzebnych rzecz, która jest dostępna na naszej stronie www. russ.uwm.edu.pl/pomagam . Artykuły będą zbierane przez kolejne dni, ale dzisiaj czekamy do godziny 16:00, aby załadować do konwoju jak największą ilość artykułów medycznych oraz higienicznych i wysłać w drogę do naszych sąsiadów - mówi Bartosz Prusik z RUSS UWM. Konwój ma wyruszyć jeszcze dziś.

NZOZ ARS MED wspólnie z partnerami i studentami organizują konwój RP z pomocą humanitarną do Lwowa.

i

Autor: materiały organizatora Do Ukrainy zawiezione będą m.in. najpotrzebniejszy sprzęt medyczny, leki, żywność.

Apel studentów spotkał się z szybką i życzliwą reakcją społeczności akademickiej oraz mieszkańców miasta i okolic. W bibliotece uniwersyteckiej i akademikach pojawiło się sporo produktów wskazywanych jako najbardziej potrzebne. Na liście, którą można znaleźć na stronie www. russ.uwm.edu.pl/pomagam, są bowiem m.in. środki medyczne, artykuły higieniczne oraz spożywcze.– Współpracujemy między innymi ze Związkiem Ukraińców w Olsztynie, więc jesteśmy otwarci na ich podpowiedzi w sprawie tego, gdzie nasza pomoc będzie najbardziej potrzebna – wyjaśnia Piotr Wałejko. – Pierwszy z naszych transportów zrealizujemy do ośrodka w Waplewie, w którym przebywa już grupa Ukraińców. W pośpiechu opuścili oni swój zaatakowany kraj, więc nie mają niezbędnego wyposażenia.

Produkty przekazywane przez olsztynian, dotrą także na granicę. – Zgłosili się do nas Olga i Sergo – ukraińskie małżeństwo – mówi przewodniczący RUSS. – Wydaliśmy im wodę, łatwe do spożycia pożywienie, ciepłe ubranie wierzchnie, pampersy, środki higieniczne. Jadą oni razem z rodzicami na granicę, by rozdać te artykuły, a następnie zabrać stamtąd ludzi, którzy uciekają z Ukrainy.

Sonda
Czy zaangażowałeś się w jakiś sposób w pomoc dla Ukrainy?

Warto pamiętać, że studenci zbierają nie tylko produkty, ale także fundusze. Pieniądze można wpłacać internetowo: https://zrzutka.pl/cr2h3a. Zostaną one przeznaczone na zakup potrzebnych przedmiotów.

Społeczność akademicka UWM deklaruje gotowość do pomocy w różnych obszarach. Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Psychoedukacji UWM „Empatia” zaoferował wsparcie psychologiczne dla studentów pochodzących z Ukrainy. Osoby potrzebujące pomocy proszone są o kontakt mailowy: empatia@uwm.edu.pl. W tej chwili wsparcie udzielane jest w języku polskim oraz angielskim.

Gdzie można zostawiać produkty?

- w akademikach (najlepiej: DS1, DS2, DS3, DS4, DS6, DS8, DS9) – artykuły można zostawić na portierni przez całą dobę.

- w Bibliotece Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie (ul. Oczapowskiego 12b) – od poniedziałku do soboty w godzinach 8:00-20:00

- w punktach zorganizowanych na wydziałach (organizację zbiórek koordynują studenckie samorządy wydziałowe)

Jeśli ktoś chce przekazać większą liczbę artykułów, to może je dostarczyć do punktu magazynowego w Domu Studenckim nr 10 w Kortowie (ul. Kanafojskiego 10). W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się wcześniej z organizatorami zbiórki.

Studenci w swoich działaniach wspierani są m.in. przez Związek Ukraińców w Polsce, Urząd Miasta Olsztyna, Fundację Żak UWM w Olsztynie, XII Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Marii i Georga Dietrichów w Olsztynie, Federację FOSA – Olsztyn, MPEC Olsztyn, Coffee Station w Kortowie i Stowarzyszenie ESN Olsztyn.

Posłuchaj: #OlsztyniUniwersytetSolidarnizUkrainą - mówi Bartosz Prusik z RUSS UWM

Polub nasz fanpage ESKA Olsztyn News na Facebooku! Znajdziesz tam najlepsze informacje z miasta i okolicy