Potężny huk słyszany na Mazurach. Mieszkańcy: Strasznie walnęło. Wojsko wyjaśnia, co się stało

i

Autor: Twitter: NATO

wydarzenia

Potężny huk słyszany na Mazurach. Mieszkańcy: "Strasznie walnęło". Wojsko wyjaśnia, co się stało

2023-06-13 9:10

W poniedziałek po południu mieszkańcy Szczytna oraz okolicznych miejscowości mieli słyszeć mieli potężny huk. – Strasznie walnęło dwa razy – pisali w mediach społecznościowych. Czym był spowodowany tak ogromny hałas? Polskie wojsko komentuje.

Potężny huk słyszany w Szczytnie i okolicznych miejscowościach. Wojsko tłumaczy, co się stało

Potężny huk wystraszył w poniedziałek (12 czerwca) mieszkańców Szczytna. "Strasznie walnęło dwa razy" – komentowali w mediach społecznościowych. Ogromny hałas miał być słyszany także w okolicznych miejscowościach. "W Dźwierzutach było słychać. Tak pierdyknęło, że dach się zatrząsł", "Kałęczyn/Zalesie aż słychać było walnięcie", "Słychać Sąpłaty 30 km od Szczytna" – relacjonowali mieszkańcy na facebookowej stronie "Spotted: Szczytno".

W tym samym czasie doszło do pożaru bloku przy ulicy Polskiej w Szczytnie, co dodatkowo zaniepokoiło mieszkańców. Okazało się jednak, że oba zdarzenia nie mają ze sobą nic wspólnego. Jak poinformowała redakcję naTemat.pl Magdalena Busz, zastępczyni rzecznika prasowego Dowódcy Generalnego RSZ, huk wywołał najpewniej samolot, który bierze udział w ćwiczeniach NATO – Air Defender. Samoloty z tych ćwiczeń wchodziły bowiem w poniedziałek w przestrzeń powietrzną Polski.

Był to więc najprawdopodobniej grom dźwiękowy, czyli efekt akustyczny towarzyszący rozchodzeniu się fali uderzeniowej, występujący także po jej rozprężeniu się - wytwarzany przez obiekt poruszający się z prędkością naddźwiękową.

Ogromne ćwiczenia NATO w Niemczech

Manewry sił powietrznych Air Defender 2023 pod dowództwem Niemiec to największe takie ćwiczenia w historii NATO. Rozpoczęły się w poniedziałek (12 czerwca) i mają potrwać do 23 czerwca. Bierze w nich udział blisko 10 tys. żołnierzy z 25 krajów takich jak: Belgia, Bułgaria, Niemcy, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Włochy, Japonia, Chorwacja, Łotwa, Litwa, Holandia, Norwegia, Polska, Rumunia, Szwecja, Słowenia, Hiszpania, Czechy, Turcja, Dania Węgry, USA oraz Wielka Brytania.

AFERY rządu? Polacy w SZOKU! Kocham tylko BOGA i PiS! | Komentery