Potężna fala upałów uderzy w Polskę. Tego dnia temperatura wzrośnie do nawet 35 stopni. IMGW podało datę

i

Autor: Freepik

pogoda

Potężna fala upałów uderzy w Polskę. Tego dnia temperatura wzrośnie do nawet 35 stopni. IMGW podało datę

2024-06-13 11:38

Chociaż w ostatnich dniach w Polsce nastąpiło lekkie ochłodzenie, na horyzoncie widać już kolejny skok temperatury. Tym razem jednak w Polskę uderzyć ma potężna fala upałów. Temperatura w niektórych regionach może wynieść nawet 35 stopni Celsjusza. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zdradzili, kiedy słupki zaczną szybować w górę. Szczegóły poniżej.

W tym roku lato w Polsce rozgościło się wyjątkowo wcześnie. Już pod koniec kwietnia mogliśmy pozwolić sobie na letnią garderobę. Za nami także bardzo ciepły maj. Niestety wysokie temperatury wiążą się także z niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi, o czym mogliśmy się przekonać w ostatnich tygodniach. Sezon wakacyjny nie rozpoczął się jeszcze na dobre, a gwałtowne burze z ulewnym deszczem i porywistym wiatrem już przyniosły mnóstwo szkód w wielu regionach.

Potężna fala upałów uderzy w Polskę w czerwcu. Temperatura wzrośnie do nawet 35 stopni

I chociaż obecnie pogoda nieco się uspokoiła, ochłodzenie nie potrwa długo. Niebawem temperatura znowu ma wzrosnąć. Jak wynika z najnowszej prognozy średnioterminowej (dane z 11 czerwca) opublikowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w Polskę ma uderzyć potężna fala upałów. Cieplejsze powietrze zacznie napływać do kraju od najbliższej soboty, 15 czerwca. W niektórych regionach termometry pokażą wówczas od około 20 do 28 stopni Celsjusza. Z każdym kolejnym dniem temperatura będzie coraz wyższa. Największe upały spodziewane są po weekendzie. – Około 17 czerwca mogą pojawić się dni upalne oraz noce tropikalne – informuje IMGW. Temperatury przekraczające 30 stopni w niemal całej Polsce mają pojawić się od wtorku, 18 czerwca. Najgoręcej będzie jednak w środę, 19 czerwca. Tego dnia słupki mogą wzrosnąć do nawet 35 stopni.

Synoptycy zaznaczają jednak, że średnioterminowa prognoza ma sprawdzalność 50 procent i w kolejnych dniach wartości temperatur mogą ulec zmianie.

Wakacyjny quiz o ulubionych kierunkach Polaków. Tylko ciekawy świata zdobędzie 15/15 punktów!

Pytanie 1 z 15
Która z greckich wysp jest największa?
Ulewa w Zamościu. Policjant wyniósł kobietę z zalanego samochodu
Czy ochrona przyrody musi być nudna? Szymon Michalak