Otwierać okna w upały czy nie otwierać? Co roku w okresie letnim pytanie to zadaje sobie wielu Polaków. Jedni twierdzą, że wietrzenie mieszkania w upale to konieczność, w związku z czym otwierają wszystkie okna i balkony. Inni z kolei wolą mieć wszystko pozamykane. Tylko kto ma rację? Weryfikacja tego problemu doczekała się prac badawczych.
Czy w upały otwierać okna w mieszkaniu? Naukowcy przeprowadzili badania
Specjalną grafikę przedstawiającą wnioski opublikował w mediach społecznościowych Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Te jednoznacznie wskazują, że okien w upalne dni otwierać nie powinniśmy.
– Powietrze w zamkniętym pomieszczeniu w upalny dzień będzie się nagrzewać, jeśli nie zastosuje się dodatkowych zasłon. Okna działają jak przegrody - zależnie od ich specyfikacji - ograniczają przenikanie ciepła do wewnątrz – czytamy na Twitterze IMGW.
– Natomiast nawet niewielkie uchylenie okna - na 1/6 jego powierzchni może sprawić, że po kilku godzinach takiego wietrzenia temperatura powietrza wewnątrz będzie wyższa o niemal 2 stopnie (względem wariantu z zamkniętym oknem) i na poziomie tej zewnętrznej. Te dwa stopnie to może być duża różnica w Twoim komforcie. Nie warto zostawiać otwartego okna w okresie upałów – dodają synoptycy.
Jak wietrzyć dom i mieszkanie w upały?
IMGW objaśniło także krok po kroku, jak prawidłowo wietrzyć dom i mieszkanie w czasie upałów.
- Rano, zanim powietrze na zewnątrz zacznie się nagrzewać, zamknij szczelnie okna – we wnętrzu pozostanie chłodniejsze powietrze i nie będzie ogrzewać się w kontakcie z tym cieplejszym zza okna;
- Skorzystaj z rolet i zasłon, by ograniczyć przenikanie ciepła i nagrzewanie powietrza wewnątrz, zwłaszcza w dni o dużym nasłonecznieniu;
- Wieczorem otwórz okna i wymuś cyrkulację powietrza, gdy temperatura na zewnątrz ponownie spadnie do 21-24 stopni Celsjusza.
Praca w upale. Co musi zapewnić pracodawca? Jakie przywileje ma pracownik?