Wydarzenia

Perła gotyku w Lidzbarku Warmińskim po konserwacji. Wkrótce oficjalne zakończenie projektu [PROGRAM]

2024-04-18 12:09

Zamek Biskupów Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim nazywany jest perłą gotyku w Polsce. Obiekt przeszedł konserwację i restaurację, a już niedługo nastąpi oficjalne zakończenie prac remontowych. Z tej okazji miasto przygotowało uroczystości, podczas których chętni będą mogli zwiedzić zamek. Co jeszcze znalazło się w programie? Szczegóły poniżej.

Perła gotyku w Lidzbarku Warmińskim po konserwacji. Jakie prace wykonano?

Zamek w Lidzbarku Warmińskim, będący oddziałem Muzeum Warmii i Mazur, nazywany jest perłą architektury gotyckiej w Polsce. Obiekt w ubiegłym roku został wyróżniony Złotą Pinezką, nagrody te są przyznawane dla najlepiej ocenianych miejsc w Polsce. Są one wybierane na podstawie opinii użytkowników Map Google. W ostatnim czasie zamek przeszedł konserwację i renowację. Trzeci etap projektu konserwatorskiego to wartość ponad 20,2 mln zł.

Wykonano szereg prac, na liście było m.in. zagospodarowanie terenów międzymurzy i suchej fosy; rewaloryzacja mostu zamkowego nad suchą fosą, prace konserwatorskie i restauratorskie murów obronnych, iluminacja zamku, adaptacja do celów działalności muzealnej dawnej kuchni, dawnych sanitariatów sierocińca, a do celów edukacyjnych dawnej sali kinowej, prace konserwatorskie polichromii w sali kredensu zw. gabinetem bpa Krasickiego. Nazwa projektu to „Konserwacja i restauracja XIV-wiecznego zamku w Lidzbarku Warmińskim - perły architektury gotyckiej w Polsce”.

W trakcie realizacji inwestycji pojawiła się konieczność wykonania prac dodatkowych, w tym wnikających z potrzeby konserwacji odkrytych polichromii na ścianie wschodniej Kredensu bpa Krasickiego czy dodatkowych badań archeologicznych w związku z odkryciem nieznanych reliktów. Jednocześnie przeprowadzono prace poprawiające infrastrukturę muzeum.

Oficjalne zakończenie prac. Co będzie się działo? Sprawdź program

Efekty prac konserwatorskich będzie można zobaczyć już w sobotę, 20 kwietnia. Od godz. 14 muzealnicy zapraszają nie tylko na oprowadzania kuratorskie, ale także na pokazy tańca czy mody dworskiej, koncert organowy, pokaz walki czy przedstawienie teatralne. Szczegóły na poniższym plakacie.

Perła gotyku w Lidzbarku Warmińskim po konserwacji. Wkrótce oficjalne zakończenie projektu [PROGRAM]

i

Autor: Urząd Marszałkowski w Olsztynie

Konserwacja i restauracja lidzbarskiego zamku (etap III) były dofinansowane w ramach Programu „Kultura” ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego na lata 2014-2021 oraz ze środków budżetu państwa łączną kwotą ponad 13,1 mln. zł. Dotacja celowa samorządu województwa warmińsko-mazurskiego wyniosła ponad 4,6 mln zł.

Aktywni Błękitni Witają Wiosnę w Lidzbarku Warmińskim

Perła gotyku w Lidzbarku Warmińskim