Olsztyn. Niezwykłe przejście dla pieszych. Zamiast zebry namalowali... klawiaturę fortepianu! [ZDJĘCIA]

2021-06-22 16:00

W Olsztynie powstało niezwykłe przejście dla pieszych, które wyglądem przypomina nie zebrę, a... klawiaturę fortepianu! W ten sposób Państwowa Szkoła Muzyczna uczciła 75-lecie powstania. Nowe przejście możemy zobaczyć na jednej z głównych ulic miasta - Kościuszki.

We wtorek (22 czerwca) Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Olsztynie uroczyście obchodziła 75-lecie powstania. Z tej okazji przed siedzibą szkoły powstało niezwykłe przejście dla pieszych w formie klawiatury fortepianowej. Jako pierwsi przeszli się po nim prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, jego zastępczyni Ewa Kaliszuk, dyrektor szkoły muzycznej Teresa Taradejna i przewodnicząca rady rodziców tej szkoły Katarzyna Poluchowicz. W czasie otwierania przejścia uczniowie szkoły dali koncert złożony z utworów muzyki filmowej i klasycznej.

- Mamy nadzieję, że w ten sposób mieszkańcy miasta i turyści zauważą znajdującą się w pobliżu szkołę muzyczną - mówiła Poluchowicz, która wraz z radą rodziców wpadła na pomysł nietypowego uświetnienia jubileuszu szkoły.

Wzór klawiatury fortepianu jest wymalowany w taki sposób, że kierujący pojazdem, który dojeżdża do wyznaczonego przejścia, widzi pełnowymiarowe pasy z oznakowania poziomego. I ma obowiązek zachowania się tak samo, jak przy każdym innym przejściu.

Raport z anteny 22.06, godz.10

Po otwarciu przejścia dwóch uczniów szkoły w takt muzyki Michaela Jacksona przeszło jego słynnym księżycowym krokiem, z instrumentami w rękach, przez fortepianową zebrę. Krótki happening i odgrywany na chodniku koncert zachwycił mieszkańców miasta. - Wreszcie powiew radości, coś wesołego, optymistycznego, piękna muzyka na powietrzu - zachwycali się przechodnie, którzy kryli się pod pobliskimi drzewami i oglądali koncert. Zachwytu nie kryli też sterujący ruchem policjanci "drogówki". Nauczyciele szkoły muzycznej przyznawali, że to pierwsze publiczne wystąpienie muzykalnych uczniów od czasu wybuchu pandemii.

(UM Olsztyn, PAP)

Chcesz coś napisać na ten temat? Chętnie poznamy Twoją opinię! Podziel się nią z nami w komentarzu niżej!