Nowa ścieżka rowerowa na Mazurach gotowa. Biegnie po dawnym nasypie kolejowym

i

Autor: Unsplash

turystyka

Nowa ścieżka rowerowa na Mazurach gotowa. Biegnie po dawnym nasypie kolejowym

2024-02-26 8:34

Warmia i Mazury to jeden z popularniejszych podróżniczych kierunków w Polsce. Turystów przyciągają przede wszystkim przepiękne krajobrazy, które można podziwiać nie tylko spacerując, ale też podczas przejażdżki rowerowej. Zwłaszcza że właśnie ukończono nową ścieżkę rowerową, która biegnie po dawnym nasypie kolejowym z Olecka do Gordejek Małych.

Budowa nowej ścieżki pieszo-rowerowej z Olecka do Gordejek Małych została ukończona. Trasa mierzy blisko siedem kilometrów i biegnie po dawnym nasypie kolejowym wzdłuż drogi wojewódzkiej 655 z Olecka w kierunku Giżycka. W ramach prac przy ścieżce postawiono cztery Miejsca Obsługi Rowerzystów, gdzie każdy korzystający turysta może zatrzymać się i odpocząć podziwiając piękno natury. Ścieżka pełni też funkcję edukacyjną. Z dziesięciu tablic o tematyce przyrodniczej dowiemy się jakie gatunki flory i fauny możemy zaobserwować na obszarze, przez który przebiega ścieżka. W ramach projektu przygotowano również quest. To edukacyjna gra terenowa, która łączy w sobie elementy zabawy i nauki, poszukiwań skarbu i radości odkrywania. Na szlaku znajduje się też miejsce na ognisko oraz stojaki na rowery.

Ponadto wzdłuż ścieżki rozmieszczono budki lęgowe dla ptaków, kosze dla sów i kaczek, a także domki dla owadów. Wszystkie te działania przyczyniają się do ochrony różnorodności biologicznej flory i fauny na tym terenie.

Projekt sfinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko – Mazurskiego na lata  2014 – 2020. Wartość projektu wyniosła 4 171 926,00 zł, z czego dofinansowanie to 3 191 258,83 zł.

Gdzie pojechać na ferie zimowe w warmińsko-mazurskim? Te miejsca warto odwiedzić!

Hala Urania w Olsztynie w końcu otwarta. Tłumy przybyły na Galaktyczny Benefis