Gdzie pojechać na ferie zimowe w warmińsko-mazurskim? Te miejsca warto odwiedzić! [LISTA]
Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami. To po świątecznej przerwie jeden z najbardziej wyczekiwanych okresów w roku szkolnym. Uczniowie mogą na całe dwa tygodnie zapomnieć o lekcjach i korzystać z uroków zimy. Gdzie pojechać na ferie zimowe w województwie warmińsko-mazurskim? Jakie miejsca warto odwiedzić na Warmii i Mazurach? Listę najlepszych atrakcji znajdziesz w galerii.
Gdzie pojechać na ferie zimowe w warmińsko-mazurskim? Te miejsca warto odwiedzić! [LISTA]
Kurza Góra w Kurzętniku
Kurza Góra to całoroczny obiekt mieszczący się w Kurzętniku w powiecie nowomiejskim. Zimą to przede wszystkim: największa stacja narciarska w północnej Polsce, z trzema oświetlonymi trasami narciarskimi, zimowym parkiem rozrywki dla najmłodszych, lodowiskiem, szkołą narciarską oraz największą fabryką śniegu w Europie. Kurza Góra całorocznie zaprasza też na spacery po zjawiskowej wieży widokowej drewnianą ścieżką o długości prawie 2 kilometrów.
Stańczyki
Stańczyki to malownicza wieś położona w powiecie gołdapskim. Słynie przede wszystkim z przepięknych krajobrazów, które można podziwiać z zabytkowych mostów kolejowych oraz drewnianej wieży widokowej.
Piramida w Rapie
Większość z nas słyszała o Piramidzie w Rapie w powiecie gołdapskim. To wyjątkowy, zarówno na Mazurach jak i w skali kraju zabytek – zbudowany najprawdopodobniej w 1795 roku grobowiec pruskiego rodu von Fahrenheid. Kształtem przypomina egipską piramidę, choć mało prawdopodobne, by budowniczy na nich właśnie się wzorował - odniesień raczej należy szukać w symbolach masońskich.
Republika Ściborska
Republika Ściborska położona jest na wschód od Gołdapi, w pobliżu Bań Mazurskich. To ekologiczna osada rodem z XIX wieku i kilkanaście hektarów nieskażonej przyrody. To miejsce, gdzie króluje jedność natury i człowieka. Zimą odbywa się tu jedyny w swoim rodzaju biwak dla tych, którym niestraszne mrozy i śniegi. Podczas takiej zimowej przygody na Mazurach Garbatych można tropić wilki, pędzić przez ośnieżone lasy psim zaprzęgiem i poznawać tajniki maszerstwa. To także niesamowita okazja do rozmów z inspirującymi ludźmi, traperami i uczestnikami wypraw polarnych, oraz do relaksującej kąpieli w prawdziwej czarnej bani. Na spragnionych prawdziwej przygody w Republice Ściborskiej czekają także repliki chat traperskich, wypełnione zapachem ziół i dawnych przygód, bez dostępu do elektryczności i poza zasięgiem sieci komórkowych.
Kościół w Raszągu
Rasząg jest jednym z częściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Nie bez przyczyny. W warmińskiej wsi znajduje się bowiem zabytkowy kościół ewangelicki, który zachwyca swoim niemal bajkowym wyglądem. Niektórzy porównują go do zamku z bajek Disneya. To architektoniczna perła regionu, którą trzeba zobaczyć na własne oczy.
Kortosfera. Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji w Olsztynie
Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie to unikatowy projekt popularyzujący edukację. W Kortosferze czekają interaktywne wystawy, skomponowane wokół tematów dotyczących rolnictwa, żywności, diety, zdrowia, przyrody i wpływu człowieka na środowisko. Znajdują się tu także laboratoria, pracownie mikroskopowe i przestrzeń do pokazów naukowych.
Wieża widokowa w Mamerkach
Mamerki to nie tylko słynne bunkry, ale także 38-metrowa wieża, z której podziwiać można panoramę jeziora Mamry i okolicy.
Park wodny Tropikana w Mikołajkach
Park wodny Tropikana w Mikołajkach to całoroczny kompleks basenów ze zjeżdżalniami i wodnymi atrakcjami dla całej rodziny. Kąpiele w jacuzzi, saunowanie, zdrowotne seanse w tężniach, jaskiniach solnych i śnieżno-lodowych, siłownia.
Wilczy Szaniec w Gierłoży
Wilczy Szaniec to miasteczko bunkrów otoczone lasem, jeziorami i bagnami. To największa i najbardziej rozpoznawalna polowa kwatera dowodzenia Adolfa Hitlera, która była w użyciu od 1941 do 1945 roku. Wilczy Szaniec zlokalizowany jest w Gierłoży koło Kętrzyna i dziś, mimo faktu iż Kwatera została wysadzona przez wycofujących się Niemców – jest jedną z najpopularniejszych atrakcji turystycznych w Polsce.
Zamek w Reszlu
Zamek reszelski położony jest nad brzegiem rzeki Sajny, w południowo-wschodniej części miasta. Powstał w latach 1350–1401. Był wielokrotnie oblegany i kilkakrotnie zdobywany przez wojska polskie i krzyżackie. W XIX wieku zamek zaadaptowano na więzienie i dopiero po II wojnie światowej postanowiono gruntownie go odrestaurować. Obecnie na zamku mieści się m.in. oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, hotel i restauracja. Niepowtarzalna, tajemnicza atmosfera starego zamczyska, gotyckie wnętrza, urokliwe miasteczko u stóp warowni i piękne, mazurskie krajobrazy - wszystko to tworzy klimat, którego łatwo się nie zapomina.