Nowa atrakcja na Warmii i Mazurach. Powstanie droga wodna. Połączy wschód Europy z Belgią

i

Autor: Unsplash Zdjęcie ilustracyjne

Inwestycje

Nowa atrakcja na Warmii i Mazurach. Powstanie droga wodna. Połączy wschód Europy z Belgią

2024-06-13 10:42

Międzynarodowa Droga Wodna E70 łączy Belgię z Litwą. Jednak ten szlak wodny przebiega także przez Polskę, w pobliżu granicy z obwodem królewieckim. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego poinformował, że być może wkrótce krajowy odcinek drogi zostanie zmodernizowany. Podpisano list intencyjny w sprawie. Szczegóły poniżej.

Nowa atrakcja na Warmii i Mazurach? Może powstać droga wodna m.in. dla żeglarzy

Międzynarodowa Droga Wodna E70 łączy belgijską Antwerpię z Kłajpedą na Litwie. Na polskim odcinku liczy ponad 600 km i przepływa przez pięć województw: lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie i warmińsko-mazurskie.

Szlak wodny posiada nie tylko funkcje transportowe, ale także turystyczne. Pomimo wcześniejszych inwestycji, obecny stan drogi nie pozwala na ich pełne wykorzystanie. Liczne wypłycenia, mielizny, niskie prześwity mostowe i niesprawne elementy infrastruktury hydrotechnicznej nie pozwalają na sprawną żeglugę, która byłaby atrakcyjna dla turystów i przewoźników.

Jak informuje samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, uruchomienie Drogi Wodnej E70 wymaga ogromnego nakładu finansowego i złożonej współpracy nie tylko pomiędzy pięcioma samorządami województw, ale także rządem i Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie. Początki współpracy, mające na celu przywrócić szlakowi użytkowość, sięgają 2006 r., kiedy to nawiązana została współpraca pomiędzy pięcioma samorządami, przez które przebiega droga E70. Do tej pory opracowano m.in. strategię programową i przeprowadzono szczegółowe analizy, a w sam szlak w latach 2007-2023 zainwestowano prawie 452 mln zł w rozwój infrastruktury dla żeglugi turystycznej na polskim odcinku MDW E70.

Droga wodna coraz bliżej? Podpisano list intencyjny

- Do sprawnego działania szlaku potrzebna jest jednak szersza współpraca, z inicjatywą której wyszło Ministerstwo Infrastruktury. Pierwszym owocem nowej współpracy jest list intencyjny, który przedstawiciele pięciu samorządów podpisali z PGW Wody Polskie i wiceministrem infrastruktury Arkadiuszem Marchewką 11 czerwca 2024 roku – wyjaśniają władze samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

W imieniu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, swój podpis pod dokumentem złożył członek zarządu Robert Turlej. Wszystkie strony zadeklarowały chęć dalszej współpracy i podejmowania kluczowych działań, dążących do odblokowania całego szlaku wodnego MDW E70.

Droga Wodna E70 w województwie warmińsko-mazurskim biegnie Zalewem Wiślanym aż do granicy z Rosją.

Wakacje po polsku – Mazury

Kajakiem przez Warmię i Mazury. Te trasy są najbardziej malownicze

Wielki quiz o Warmii i Mazurach. Na te 30 pytań odpowie tylko prawdziwy miłośnik regionu!

Pytanie 1 z 30
Na początek coś łatwego. Które miasto jest stolicą województwa warmińsko-mazurskiego?