Kajakiem przez Warmię i Mazury. Te trasy są najbardziej malownicze
Warmia i Mazury to jeden z najbardziej popularnych kierunków turystycznych w wakacje. Region ten kusi pięknymi jeziorami i rzekami. Można poznać go nie tylko podczas spacerów czy przejażdżek rowerowych. Popularnym sposobem na odkrywanie nieznanych zakątków są kajaki. Najbardziej atrakcyjne trasy na spływy kajakowe w warmińsko-mazurskim znajdziesz w dalszej części galerii.
Kajakiem przez Warmię i Mazury. Te trasy są najbardziej malownicze
1. Szlak rzeki Gołdapa
Ta trasa jest dosyć krótka, bo liczy około 38 km. Jednak jej przepłynięcie może zająć sporo czasu zw względu na liczne przenoski. Trasa nie jest zbyt często wybierana przez kajakarzy, więc można liczyć na ciszę i niewielki ruch. W trakcie spływu podziwiać można dzikie, nienaruszone przez człowieka krajobrazy. Trasa wygląda następująco: jezioro Gołdap – miasto Gołdap – Juchnajcie – Boćwinka – Sapałówka – Banie Mazurskie – Zakałcze – Mieduniszki.
2. Szlak rzeki Wel
Trasa rozpoczyna się na jeziorze Dąbrowa Wielka, a kończy się w miejscowości Bratian. Pokonanie całego szlaku zajmuje zazwyczaj cztery dni. Najpopularniejsza trasa to: jezioro Dąbrowa Wielka - jezioro Dąbrowa Mała - jezioro Pancerz - jezioro Rumian - jezioro Zarybinek - jezioro Tarczyńskie - jezioro Grądy - jezioro Lidzbarskie - jezioro Tylickie – Bratian. Tutaj również nie zabraknie pięknych widoków natury.
3. Szlak rzeki Pisa
Pisa zaczyna swój bieg na jeziorze Roś. Rzeka łączy Wielkie Jeziora Mazurskie z Wisłą. Szlak ma około 80 km, jest bardzo łatwy. Poradzą sobie nawet osoby początkujące. Podczas spływu można podziwiać zarówno piękno natury oraz miasta. Na trasie mija się m.in. takie miejscowości jak Pisz, Pupki, Jeże, Ptaki czy Jurki.
4. Szlak rzeki Dajna
Szlak kajakowy o długości około 36 km. Jest przeznaczony głównie dla wprawionych kajakarzy i osób nastawionych na pokonywanie trudności. Na trasie natrafia się na kilka niedogodnych przenosek. Jednak trudności rekompensują malownicze krajobrazy, porośnięte bujną roślinnością tereny, które spotkać można, przepływając po dziewięciu jeziorach Pojezierza Mrągowskiego.
5. Szlak rzeki Marózka
Tę niewielką rzekę pokochali zarówno turyści, jak i mieszkańcy regionu. Szlak jest niezwykle malowniczy, na trasie można natrafić na powalone drzewa i głębokie jary. Marózka wypływa z jeziora Gradejki i uchodzi do jeziora Kiernoz Wielki. Trasa liczy około 30 km, wycieczka zajmie więc jeden dzień. Trasę można rozpocząć we wsi Waplewo, dopływając do Swaderek lub bezpośrednio ze Swaderek. Spływ kończy się po wpłynięciu na jezioro Święte.
6. Szlak rzeki Łyna
Ten szlak kajakowy jest popularny i często wybierany przez kajakarzy. Łyna jest jedenastą pod względem długości rzeką w Polsce, liczy 264 km. Spływ można rozpocząć praktycznie w samym centrum Olsztyna, a następnie popłynąć szlakiem w kierunku Bartoszyc, odwiedzając po drodze takie miasta jak Dobre Miasto i Lidzbark Warmiński. Prąd rzeki Łyny praktycznie na całej długości szlaku jest spokojny z nielicznymi wyjątkami jak np. przełom rzeki w lesie miejskim w Olsztynie. W tym przypadku nie tylko można podziwiać zmieniającą się naturę, ale także gotycki zamki, które są widoczne na trasie. Dostępnych jest kilka wariantów spływów. Niektóre zajmują tylko kilka godzin, inne mogą trwać kilka dni.
7. Szlak rzeki Sapina
Rzeka znajduje się w północno-wschodniej części Pojezierza Mazurskiego. Bieg trasy rozpoczyna się na jeziorze Kruklin, niedaleko miejscowości o tej samej nazwie. Trasa kajakowa na Sapinie ma około 32 km, więc przepłynięcie zajmuje średnio dwa dni. Szlak jest łatwy do pokonania. W tym przypadku kajakarze również mogą liczyć na piękne krajobrazy, które dosyć często się zmieniają.
8. Szlak rzeki Krutyni
To jedna z najpopularniejszych i najpiękniejszych tras kajakowych regionu. Krutynia to naturalnie ukształtowana rzeka przebiegająca pośród podmokłych lasów, pól, malowniczych jezior oraz licznych dopływów wodnych zwanych strugami. Trasa częściowo przebiega przez Mazurski Park Krajobrazowy i kilka rezerwatów. Podczas spływu można podziwiać bogatą faunę i florę, a także ogromną różnorodność przyrody. Najpopularniejsza trasa ma start w Sorkwitach i kończy się w miejscowości Ruciane-Nida, ma w sumie 109 kilometrów. Przepłynięcie całego szlaku zajmuje 7-8 dni.