turystyka

Nieznana atrakcja na Mazurach. Można poczuć się tu jak na pustyni [ZDJĘCIA]

2024-05-21 9:48

Mazury to obowiązkowy punkt na wakacyjnej mapie podróży. Zanim jednak wybierzemy się do tych najpopularniejszych miejscowości, warto zwrócić uwagę na te nieco mniejsze. Niedocenione, a niezwykle urokliwe są chociażby Stare Juchy. Znajdziemy tam nie tylko przepiękne jeziora i cenne zabytki, ale też piaskową górę przypominającą pustynię rodem z Abu Zabi.

Stare Juchy to niewielka miejscowość oddalona o nieco ponad 20 km od Ełku. Położona jest nad rzeką Gawlik, na przesmyku między jeziorami: Jędzelewo, Rekąty i Ułówki. Choć może wydawać się niepozorna, kryje w sobie niezliczoną ilość atrakcji. Oprócz przepięknych jezior, znajduje się tu wiele ciekawych zabytków takich jak m.in. kościół pw. Trójcy Przenajświętszej z XVI wieku, zespół dworski z drugiej połowy XIX wieku, kamieniczki i domy na rynku z XIX i XX wieku, w tym rekonstruowana chata mazurska z podcieniami, ale też budynek dworca z II połowy XIX wieku oraz stojąca na ślepym torze lokomotywa z tendrem z 1952 roku. To jednak nie wszystko.

Stare Juchy jak Abu Zabi? Piaszczysta góra na Mazurach niczym egzotyczna pustynia

W Starych Juchach nad brzegiem jeziora Jędzelewo wznosi się okazała piaskowa góra przypominająca pustynię jak w Abu Zabi. No może odrobinę nas poniosło, ale widok jest naprawdę niesamowity. By zobaczyć, to co najlepsze, warto wdrapać się na szczyt. Wówczas ukaże nam się panorama Starych Juch i akwen Jędzelewa.

Jak informuje Starostwo Powiatowe w Ełku, obecna góra powstała za czasów istnienie Państwowych Gospodarstw Rolnych, kiedy to w tym miejscu istniała żwirownia i wydobywany był piasek. Po upadku żwirowni pozostała wysoka hałda piachu.

Ruiny zamku w Ełku. Tajemnicze miejsce na półwyspie robi wrażenie

Listen on Spreaker.