Finanse

Najbiedniejsze gminy wiejskie na Warmii i Mazurach. Tam nie żyje się dostatnio

2024-06-09 16:29

Czasopismo „Wspólnota” co roku publikuje ranking najbogatszych samorządów w Polsce. Niedawno opublikowano raport za 2022 r. Pisaliśmy już o najzamożniejszych i najmniej zamożnych miasteczkach, a także o bogatych gminach wiejskich na Warmii i Mazurach. Teraz czas na zestawienie najbiedniejszych gmin wiejskich.

Ranking „Wspólnoty”. W tych gminach wiejskich w Polsce żyje się biednie

Co roku czasopismo „Wspólnota” publikuje ranking najbogatszych samorządów w Polsce. - Metoda obliczenia wskaźnika rankingowego jest identyczna jak w poprzednich latach. Pominięte zostały dochody z dotacji celowych. (...). System finansowania samorządów jest coraz bardziej rozchwiany, niestabilny i przez to trudny do interpretacji – wyjaśniono i dodano, że dochody podzielono przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej.

W kategorii gmin wiejskich na dostatnie życie mogą liczyć m.in. mieszkańcy gminy Kleszczów z województwa łódzkiego. Zamożność per capita w 2022 r wyniosła tam 29 425,54 zł. Drugie miejsce przypadło Rewalowi z województwa zachodniopomorskiego – 11 7393,29 zł, a trzecie gminie Sulmierzyce z województwa łódzkiego (13320,97 zł). Na Warmii i Mazurach najbogatsza jest gmina Płoskinia - 5904,27 zł per capita. Dalej uplasowało się Lelkowo - 5595,81 zł per capita oraz Jedwabno - 5513,16 zł per capita.

Po drugiej stronie bieguna jest gmina Jasło z województwa podkarpackiego, która jest najbiedniejszą gminą wiejską w Polsce. Dochód per capita wynosi tam zaledwie 3188,09 zł. Na drugim miejscu uplasowała się Wólka z województwa lubelskiego – 3193,68 zł per capita. Co ciekawe, na trzecim miejscu znalazła się gmina z województwa warmińsko-mazurskiego.

Te gminy w warmińsko-mazurskim są najbiedniejsze

Niechlubne, ostatnie miejsce na podium najmniej zamożnych gmin wiejskich w Polsce przypadło gminie Szczytno z województwa warmińsko-mazurskiego. Tam dochód per capita wynosi tylko 3406,84 zł. Którym jeszcze samorządom przypadły kolejne miejsca? Zestawienie najbiedniejszych gmin na Warmii i Mazurach znajdziecie w poniższej galerii.

Alior Bank VII Ukiel Olsztyn Półmaraton 2023

Najbiedniejsze gminy wiejskie na Warmii i Mazurach. Tam nie żyje się dostatnio