Na popularności zyskuje „dyskretny luksus”. Dlaczego najbogatsi nie chcą chwalić się pieniędzmi?

i

Autor: pixabay.com Zdjęcie ilustracyjne

Finanse

Na popularności zyskuje „dyskretny luksus”. Dlaczego najbogatsi nie chcą chwalić się pieniędzmi?

2023-07-28 11:59

W świecie najbogatszych na popularności zyskuje trend „quiet luxury” lub „private luxury”, czyli tzw. „dyskretnego luksusu”. Majętni ludzie nie chcą chwalić się pieniędzmi, nosząc pozornie „zwykłe” ubrania”. Skąd się wziął trend i na czym on polega” Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

Czym jest trend „quiet luxury”?

Coraz głośniej mówi się o „dyskretnym luksusie”, który można zauważyć w świecie najbogatszych ludzi. Jest to pozorny minimalizm. Drogie marki rezygnują z rzucających się w oczy znaków firmowych na rzecz ubrań stonowanych, praktycznych i ponadczasowych, ale bez logo. Idea ta widoczna jest m.in. w świecie gwiazd Hollywood. Termin ten wykreował serial „Sukcesja” produkcji HBO, w którym majętna rodzina nosi na pozór zwykłe ubrania. Jednak wtajemniczeni wiedzą, że ich ciuchy pochodzą od znanych i cenionych marek, których stylizacje kosztują majątek.

- Ci, którzy mają wiedzieć, to wiedzą. I to jest sedno sprawy – wyjaśnił w rozmowie z tygodnikiem „Time” Robert Burke, konsultant ds. luksusowego handlu detalicznego. – Ludzie, z których zdaniem się liczą (...), wiedzą dokładnie, co mają na sobie – dodał.

Bogaci nie chcą eksponować swojego majątku. Dlaczego?

Robert Burke wytłumaczył, że obecny w świecie mody „dyskretny luksus” wiąże się z kryzysem ekonomicznym i pandemią. Ludzie bogaci w związku z niepewną sytuacją gospodarczą, nie chcą obnosić się ze swoim majątkiem.

Według ekspertów, trend ten jest już od dawna widoczny, obecny był już w latach 90. minionego wieku, gdy Donna Karan i Miuccia Prada wykreowały trendy związane z praktycznym ubieraniem się, bez eksponowania luksusu. Ale idea pojawiła się znacznie wcześniej.

– Tak naprawdę trzeba by cofnąć się aż do końca XVIII wieku. Wtedy upadła francuska monarchia, a równolegle zaczęły rozwijać się industrializacja i urbanizacja. Zniknęło całe życie dworskie, a rzeczywistą władzę pełnili ubrani w uniformy przemysłowcy – powiedziała w rozmowie z „Time” Patricia Mears, zastępczyni dyrektora w nowojorskim muzeum przy Fashion Institute of Technology (FIT).

Duże marki stawiają na ekologiczne rozwiązania

Obecnie „dyskretny luksus” to nie tylko trend, ale też cała filozofia. Znane marki są świadome tego, że produkcja ubrań oraz ich promowanie mogą być szkodliwe dla środowiska. Dlatego coraz częściej stawiają na ekologiczne działania, żeby zminimalizować negatywny wpływ na naturę. Ich ubrania mają być przede wszystkim oryginalne, ponadczasowe i wysokiej jakości.

Polacy mówią z czym kojarzą im się polskie gwiazdy! #EwelinaPyta

Znani z Warmii i Mazur. Te osoby są związane z Olsztynem i regionem