Kiedy jest Tłusty Czwartek 2022? Święto łasuchów zbliża się wielkimi krokami [DATA]

i

Autor: pexels.com Kiedy jest Tłusty Czwartek 2022? Święto łasuchów zbliża się wielkimi krokami [DATA]

Kiedy jest TŁUSTY CZWARTEK 2022? Święto łasuchów zbliża się wielkimi krokami [DATA]

2022-02-20 22:15

Kiedy jest Tłusty Czwartek 2022? Na ten wyjątkowy dzień czekają z utęsknieniem zwłaszcza miłośnicy pączków i faworków. W Tłusty Czwartek, wedle tradycji, dozwolone jest bowiem objadanie się, a kalorie nie mają najmniejszego znaczenia. Mało tego, jak głosi jeden z przesądów, kto nie zje ani jednego pączka, to w dalszej części roku nie będzie mu się wiodło.

Tłusty czwartek, znany także jako zapusty, to ostatni czwartek przed wielkim postem (czyli 52 dni przed Wielkanocą) w kalendarzu chrześcijańskim. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce tego dnia dozwolone jest objadanie się, a kalorie nie mają najmniejszego znaczenia. Najpopularniejszymi smakołykami, po które sięgają Polacy, są pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Na Warmii z kolei, zamiast pączków, można skosztować tzw. anielskich ruchańców. Ciekawostką jest też, że dawniej objadano się pączkami nadziewanymi nie konfiturą z róży czy czekoladą, a słoniną, boczkiem i mięsem. Do tego obficie zapijano je wódką.

Kiedy jest Tłusty Czwartek 2022? [DATA]

Tłusty Czwartek to święto ruchome, którego data zależy od daty Wielkanocy. W 2022 roku święto łasuchów wypada 24 lutego. Następny czwartek jest czwartkiem po Środzie Popielcowej i należy do okresu wielkiego postu, podczas którego chrześcijanie ze względów religijnych, jako przygotowanie do Świąt Wielkanocy powinni zachowywać post, czyli wstrzemięźliwość od przyjmowania niektórych pokarmów.

Ewa Farna z nową płytą w Radiu ESKA

QUIZ. Ile wiesz o gotowaniu i jedzeniu? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Bez czego nie da się zrobić majonezu?