Grzybobranie

Jakie grzyby rosną w czerwcu 2024? Na liście dziesięć gatunków jadalnych grzybów [ZDJĘCIA]

2024-06-16 18:51

Najlepszy czas na zbieranie grzybów zaczyna się w połowie lata i zazwyczaj trwa do późnej jesieni. Mimo to warto wybrać się na grzyby już w czerwcu. Zapewne nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale już wtedy można znaleźć wiele dorodnych okazów. Zatem, jakie grzyby jadalne rosną w czerwcu 2024? Listę znajdziesz w naszej galerii.

Optymalnym terminem pojawiania się grzybów jest połowa lata i jesień. Wtedy, przy sprzyjającej temperaturze i po opadach deszczu, następuje wysyp grzybów. Nie oznacza to jednak, że wybierając się na grzyby w czerwcu, wrócimy z pustym koszykiem. Wręcz przeciwnie. Już w czerwcu możemy liczyć na obfite zbiory.

Jakie grzyby jadalne rosną w czerwcu?

W czerwcu rośnie wiele przepysznych grzybów. Wśród nich znajdziemy m.in. popularnego borowika szlachetnego czy uwielbiane niemal przez wszystkich kurki zwane pieprznikiem jadalnym. Jakie jeszcze grzyby jadalne rosną w czerwcu? Listę dziesięciu gatunków znajdziesz w galerii poniżej.

Gdzie na grzyby w czerwcu?

Gdzie szukać grzybów w czerwcu? To zależy od gatunków, które nas interesują. Każdy gatunek grzyba preferuje bowiem sąsiedztwo określonych drzew. Warto zbaczać z leśnych ścieżek w poszukiwaniu ciepłych, zacienionych miejsc.

Warto także pamiętać, że są miejsca, w których zbieranie grzybów jest zabronione. Za złamanie przepisów mogą grozić wysokie kary. Grzybów nie wolno zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu: na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać również zakazu wstępu na tereny wojskowe.

Czy warto jeść grzyby?