Koncert - zdjęcie poglądowe

i

Autor: Pixabay.com

rozrywka

ImprEskowa piguła. Co będzie działo się w Olsztynie i okolicy w najbliższych dniach? [LISTA]

2024-04-19 15:24

Macie ochotę wyjść na miasto, ale brakuje wam pomysłu, co moglibyście robić? W Olsztynie i okolicy dzieje się więcej, niż mogliście się tego spodziewać! Zebraliśmy dla Was wszystkie najciekawsze propozycje na najbliższy tydzień. Klubowe, koncertowe, sportowe i wiele, wiele więcej. Szczegóły poniżej.

Klubowo:

Maskotka – Piątkowo (19 kwietnia) odbędzie się latynoska „Viva la Fiesta Rysia” z udziałem DJ’a Hernandeza oraz Lilla Salsa Academy. Dzieje się również w sobotę (20 kwietnia). Tego wieczoru za konsolą zasiądzie DJ Morowy, którego wesprze na saksofonie T-Bull Sax.

Dobra Nocka – W piątek (19 kwietnia) klasyczne przywitanie weekendu w iście imprezowym stylu. Za dekami zasiądą Exation oraz Last April. W sobotę (20 kwietnia) wystartuje klubowe granie pod hasłem „Let’s Groove”, podczas którego największe muzyczne hity zaprezentują Groovesaber oraz Julek.

Kofeina – W piątek (19 kwietnia) o muzyczną oprawę zadba DJ Worek. Natomiast sobotnio (20 kwietnia) kofeinową konsolę przejmie DJ Adam, który rozgrzeje parkiet do czerwoności.

Nowe premiery kinowe (od 19 kwietnia):

Przysięga Ireny (dramat, historyczny) - Trwa II wojna światowa. 19-letnia Irena w wojennej zawierusze traci kontakt z rodziną. Siłą zostaje zmuszona do niewolniczej pracy w niemieckiej fabryce amunicji. Jej sytuacja polepsza się, gdy zwraca na nią uwagę Rugemer – major SS. Zafascynowany rezolutną dziewczyną mężczyzna zauważa, że pracuje ona ponad swoje siły i awansuje ją w strukturze fabryki. Irena przejmuje nowe obowiązki w kuchni, a później także dostaje za zadanie zarządzanie szwalnią, w której pracuje kilkunastu Żydów. Bohaterce udaje się podsłuchać rozmowę Niemców, z której dowiaduje się o planach likwidacji pobliskiego getta i postanawia znaleźć sposób na to, by ocalić podlegających jej robotników. Wkrótce rozwiązanie sytuacji pojawia się samo – młoda Polka otrzymuje propozycję pracy w roli gosposi w posiadłości Rugemera. Irena postanawia wykorzystać zaufanie pracodawcy i ukryć w jego domu Żydów pracujących wcześniej w szwalni. Konspiracja nie trwa jednak długo. Rugemer odkrywa tajemnicę Ireny i stawia jej trudne do zaakceptowania ultimatum.

Back to Black. Historia Amy Winehouse (dramat, biograficzny) - Długo wyczekiwany pierwszy film fabularny o muzycznej ikonie. Przedstawia pełną pasji historię niezwykłej artystki, ukazując lata spędzone w tętniącym życiem londyńskim Camden, które nazywała domem, oraz drogę do światowej sławy. Film skupi się na niezwykłym geniuszu, kreatywności, poczuciu humoru i szczerości Amy, które towarzyszyły jej we wszystkim, co robiła, a także spróbuje zrozumieć jej demony. „Back to Black. Historia Amy Winehouse” to bezkompromisowe spojrzenie na współczesną machinę sławy i wielki hołd dla wyjątkowego talentu, który zdarza się raz na pokolenie.

Abigail (horror) - Grupa przypadkowych porywaczy przyjmuje zlecenie uprowadzenia 12-letniej Abigail, córki wpływowej postaci ze świata przestępczego. Jedyne co muszą zrobić, żeby otrzymać nagrodę w wysokości 50 milionów dolarów, to przetrzymać zakładniczkę przez 24 godziny w starej, odizolowanej posiadłości. Żaden z porywaczy nie podejrzewa, że tak naprawdę, to oni są uwięzieni z Abigail. Kiedy zaczynają po kolei znikać zdają sobie sprawę, że dwunastolatka nie jest zwykłą dziewczynką.

Spektakle w Teatrze Jaracza (19 kwietnia – 25 kwietnia):

Nie smućcie się. Ja zawsze będę z Wami (19 kwietnia, godz. 19:00; 20 kwietnia, godz. 19:00; 21 kwietnia, godz. 17:00) - Wieś Gietrzwałd na Warmii, między 27 czerwca a 16 września 1877 roku. W tym czasie mają tu miejsce objawienia maryjne, jedne z dwunastu zaakceptowanych przez Watykan. Wizjonerkami są dwunastoletnia Barbara Samulowska i rok starsza Justyna Szafryńska. Na prośbę ukazującej się postaci (która zwraca się do nich w gwarze warmińskiej) obie wstępują do zakonu Szarytek. Barbara została w zakonie aż do śmierci, Justyna w wieku trzydziestu trzech lat potajemnie go opuściła, aby rozpocząć nowe życie. Niebawem rozpocznie się proces beatyfikacji Barbary, tymczasem życiorys Justyny pozostaje pełen niedopowiedzeń. I dlatego zdaje się szczególnym wyzwaniem dla ludzi sceny.

Niewinność (23 kwietnia, godz. 18:00; 24 kwietnia, godz. 18:00; 25 kwietnia, godz. 18:00) – W nowym spektaklu dyplomowym uczniów III roku Policealnego Studium Aktorskiego im. Aleksandra Sewruka przeniesiecie się za więzienne mury i znajdziecie w towarzystwie odsiadujących wyroki osadzonych. Każda z nich ma swoją fascynującą historię i wszystkie je usłyszycie.

Balladyna (25 kwietnia, godz. 12:00) - Po najnowszej realizacji dzieła romantycznego wieszcza w Teatrze Jaracza w Olsztynie można spodziewać się wszystkiego, ale nie lekturowej ramoty. Spektakl reżyseruje Jarosław Kilian, dyrektor warszawskiego Teatru Lalka, dobrze już znany olsztyńskiej publiczności. Przygotował w Teatrze Jaracza wciąż obecną na afiszu familijną „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze" według Bolesława Leśmiana oraz opartą na tekstach Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego „Jeszcze bardziej Zieloną Gęś”. Jednak nowe przedstawienie nie będzie przypominać poprzednich. Artysta, który po „Balladynę” sięga po raz czwarty, zapowiada też całkiem inne odczytanie arcydzieła Słowackiego, odległe od pastelowo baśniowych klimatów z jakimi kojarzymy jego inscenizacje.

Sportowo i na zdrowo:

W sobotę 20 kwietnia w olsztyńskiej Uranii odbędzie się kolejny mecz piłki ręcznej z udziałem Warmii Energa. Tym razem ich rywalem będzie Jedynka Morąg. Mecz rozpocznie się o godzinie 17:00.

W niedzielę 21 kwietnia na stadionie olimpijskim przy ulicy 15 Dywizji odbędzie się kolejny mecz rugby. Tym razem Koma Rugby Team Olsztyn zmierzy się z drugim składem Budowlanych Łódź. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 13:00.

W niedzielę 21 kwietnia na olsztyńskiej Starówce odbędzie się w 21. odsłonie Bieg Jakubowy. Główny dystans obejmuje 10-kilometrową trasę, ale nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych (200 m – do lat 7, 300 m – od 8 do 10 lat oraz 400 m – od 11 do 13 lat). Start wydarzenia o godzinie 11:20. Główny bieg rozpocznie się o godzinie 13:00.

Kultura i edukacja:

W sobotę 20 kwietnia w Galerii Warmińskiej odbędzie się Wielka Giełda Winyli, Płyt CD i Kaset Magnetofonowych. Na miejscu znajdziecie ponad 20 tysięcy nośników z różnymi gatunkami muzyki, największych polskich i zagranicznych artystów. Wydarzenie odbędzie się między 10:00 a 21:00.

Do niedzieli 21 kwietnia w Olsztynie stacjonuje cyrk na wodzie Waterland. Trzymające w napięciu numery akrobatyczne, oryginalne stroje oraz efekty specjalne przeniosą was w niezwykły świat fantazji. Wydarzenie ma miejsce na boisku przy Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie (Al. Warszawska).

W czwartek 25 kwietnia w Carpenterze na olsztyńskiej Starówce odbędą się trzecie eliminacje do kortowiadowego konkursu muzycznego „Ajdola”. To ostatnia szansa, by spróbować swoich sił wokalnych i zawalczyć o możliwość wystąpienia na scenie głównej podczas 63. Kortowiady. Start o godzinie 21:00.

Zapowiedzi:

W poniedziałek 29 kwietnia na stadionie przy Piłsudskiego odbędzie się kolejny mecz piłki nożnej. Tym razem na murawie zmierzą się Stomil Olsztyn i rezerwy Lecha Poznań. Pierwszy gwizdek sędziego o godzinie 18:15.

Festiwal Smaków Food Tracków powraca do Olsztyna! Wydarzenie odbędzie się między 1 a 5 maja na Plaży Miejskiej. Jak zawsze możecie spodziewać się ciekawych smaków kulinarnych z najróżniejszych stron świata, w tym m.in. gruzińskich, meksykańskich, węgierskich, hiszpańskich czy azjatyckich. Oczywiście nie zabraknie klasycznego street foodu: hot-dogów, zapiekanek, frytek oraz burgerów.

W sobotę 4 maja w Lidzbarku Warmińskim odbędzie się Motomajówka z Cabrio Warmia & Mazury. Centrum miasta wypełnią atrakcje dla dużych i małych. Koronacją wydarzenia będzie prezentacja cabrioletów, które otworzą swój sezon, a w drodze do Lidzbarka Warmińskiego odwiedzą kilka miasteczek Cittaslow. Impreza odbędzie się pod hasłem „Bądź bezpieczny na drodze”, ponieważ 6 maja w krajach Unii Europejskiej obchodzony jest Europejski Dzień Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

W sobotę 11 maja na Plaży Miejskiej w Olsztynie odbędzie się w 6. odsłonie biegowe wydarzenie PATA Ultramaraton Warmiński Warneland. Na uczestników w najróżniejszych kategoriach wiekowych czekają trzy dystanse do wyboru: 12-kilometrowy, 50-kilometrowy oraz 100-kilometrowy. Co ważne, na to wydarzenie trwają zapisy, które znajdziecie TUTAJ.

Dodatkowa rozrywka:

Tor kartingowy Kormoran – Czeka tam na Was szalona przejażdżka gokartami. Na miejscu do wyboru macie dwa niesamowite tory: asfaltowy oraz do driftu. Ponadto wielbicieli wirtualnej rzeczywistości zainteresuje symulator VR, dzięki któremu poczujecie się jak prawdziwy kierowca rajdowy.

Space Park – Nowe miejsce na rozrywkowej mapie Olsztyna, które kryje kilka ciekawych atrakcji. Na miejscu możecie skorzystać z toru wrotkowego, ścianek wspinaczkowych oraz parku trampolin z dmuchanym torem przeszkód.

Quiz. Te teleturnieje zyskały miano legendarnych. Pamiętasz ich zasady?

Pytanie 1 z 12
Prowadzący Awanturę o kasę Krzysztof Ibisz przed licytacją zawsze pobierał od każdej drużyny pieniądze. O jakiej kwocie mowa?