Ełk. Brutalna interwencja straży miejskiej. Za brak maseczki prysnęli gazem po oczach

i

Autor: Facebook Ełk. Brutalna interwencja straży miejskiej. Za brak maseczki prysnęli gazem po oczach

Ełk. Skuli mężczyznę w kajdanki za brak maseczki. Strażnicy miejscy oskarżeni

2021-06-11 13:10

Prokuratura Rejonowa w Ełku oskarżyła dwoje strażników miejskich z tego miasta o przekroczenie uprawnień i naruszenie nietykalności cielesnej. Sprawa stała się głośna, gdy w internecie pojawiło się z nagranie ich interwencji wobec mężczyzny bez maseczki.

Prokurator Rejonowy w Ełku Jan Mikucki poinformował PAP, że dwoje funkcjonariuszy straży zostało oskarżonych o przekroczenie uprawnień służbowych i naruszenie nietykalności cielesnej w trakcie interwencji. Polegało ono na bezpodstawnym użyciu środków przymusu w postaci siły fizycznej, ręcznego miotacza gazu i kajdanek oraz powaleniu pokrzywdzonego na ziemię. Grozi za to do trzech lat więzienia. Akt oskarżenia skierowano do ełckiego sądu.

Jeszcze w trakcie śledztwa, po przedstawieniu zarzutów, strażnicy miejscy zostali zawieszeni w obowiązkach przez komendanta. Funkcjonariuszka pracowała w straży miejskiej od ponad 13 lat, jej kolega ponad trzy lata.

O sprawie stało się głośno w marcu tego roku, po zamieszczeniu przez mieszkankę Ełku w mediach społecznościowych filmiku, na którym widać fragment interwencji dwojga strażników. Dociskają oni do ziemi i siłą obezwładniają leżącego na chodniku mężczyznę, któremu zakładają kajdanki. Zza kadru słychać wzburzone głosy obserwujących tę scenę ludzi. Jedna z kobiet mówi: "Gazem po oczach człowieka, bo maseczki nie założył...".

Raport z anteny 11.06, godz.10

Kilka dni później ełcka prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie tego zdarzenia. Komendant ełckiej Straży Miejskiej Krzysztof Skiba mówił wówczas PAP, że dwoje jego podwładnych podjęło interwencję wobec mężczyzny po stwierdzeniu wykroczenia polegającego na niezasłanianiu ust i nosa przy pomocy maseczki. Natomiast użycie środków przymusu - jak zaznaczył - było związane "z dalszym przebiegiem zajścia": mężczyzna miał odmówić wylegitymowania się, nie słuchać poleceń wydawanych przez strażników i próbować opuścić miejsce zdarzenia. (PAP)

Nowe testy sprawnościowe do policji jak dla 10-latka? Czy dałbyś/dałabyś radę??

Pytanie 1 z 8
MĘŻCZYŹNI: Rzut oburącz piłką o wadze 3 kg. Ile metrów muszą rzucić mężczyźni?
Nowe testy sprawnościowe do policji jak dla 10-latka? Czy dałbyś/dałabyś radę??