turystyka

Ełcka Kolej Wąskotorowa rusza w trasę. Otwarcie sezonu w majówkę! Sprawdź ceny biletów i rozkład jazdy

2024-04-23 7:41

To jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych na Mazurach. Ełcka Kolej Wąskotorowa ponownie rusza w trasę. Oficjalne otwarcie sezonu tradycyjnie odbędzie się w majówkę. Jakie atrakcje z tej okazji przygotowali organizatorzy? Poniżej znajdziesz program wydarzenia, tegoroczny cennik biletów oraz rozkład jazdy.

Ełcka Kolej Wąskotorowa rusza w trasę. Oficjalne otwarcie sezonu na majówkę!

Ełcka Kolej Wąskotorowa to jedna z nielicznych kolei tego typu na terenie Polski. Jej trasa prowadzi przez malownicze mazurskie tereny między jeziorami: Selmęt Wielki i Regielskie. Podczas nieśpiesznej podróży kolejką goście mogą podziwiać piękną i dziką przyrodę. Tradycyjnie już oficjalne otwarcie sezonu na wycieczki Ełcką Koleją Wąskotorową odbędzie się w majówkę, która rozpoczyna się w tym roku w środę 1 maja.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 i potrwa do 13.00. Główną atrakcją będzie oczywiście przejazd parowozem Px48. Ponadto uczestnicy mogą liczyć na dodatkowe atrakcje na stacji w Sypitkach, takie jak ognisko, warsztaty konstrukcyjne z drewnianymi klockami, warsztaty kawowe, warsztaty tworzenia świec naturalnych, malowanie "po ścianie", animacje dla dzieci i wiele innych. Trzeba jednak się spieszyć z kupnem biletów, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona.

Rozkład jazdy Ełckiej Kolei Wąskotorowej 2024

Cała podróż Ełcką Koleją Wąskotorową trwa 3 godziny. Kolejka jedzie 45 minut w jedną stronę i tyle samo wraca. Na stacji w Sypitkach jest 1,5 godziny przerwy z ogniskiem. Warto wiedzieć, iż nie ma w Sypitkach żadnego sklepu czy restauracji poza "Słodką Chatką", w której można kupić gofry, lody czy np. kawę mrożoną. Oprócz tego, w sezonie, nieopodal przystanku przy Muzeum Historycznym w Ełku rozstawiają się okoliczni mieszkańcy ze swoimi "swojskimi" specjałami typu kartacze, chlebek ze smalcem itp. Ponadto dostępne są wiaty, ławeczki, toalety (również dla niepełnosprawnych) oraz plac zabaw dla dzieci.

  • MAJ – każda sobota i niedziela (poza 19 maja) oraz 1 (środa), 2 (czwartek), 3 (piątek), 30 (czwartek), 31 (piątek) - godz. 10.00
  • CZERWIEC – każda sobota i niedziela oraz 25 (wtorek), 27 (czwartek), 28 (piątek) - godz. 10.00
  • LIPIEC I SIERPIEŃ – każdy wtorek, czwartek i piątek - godz. 10.00, każda sobota i niedziela - godz. 10.00 i 13.30
  • WRZESIEŃ – każda sobota – godz. 10.00

Ile kosztuje bilet na przejazd Ełcką Koleją Wąskotorową?

  • bilet normalny – 40 zł
  • bilet ulgowy (dzieci i młodzież w wieku szkolnym, studenci, emeryci i renciści, kombatanci, weterani wojenni, osoby niepełnosprawne I i II grupy oraz inwalidzi, osoby posiadające Ełcką Kartę Dużej Rodziny 3+, Ełcką Kartę Seniora oraz Ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny (za okazaniem stosownej legitymacji, ulgi nie łączą się) – 20 zł
  • dzieci do 3. roku życia – bezpłatnie (pod opieką osoby dorosłej)

Bilet można nabyć w kasie muzeum lub online: bilety.muzeum.elk.pl.

Wakacje po polsku – Mazury