Atak zimy na Warmii i Mazurach. Na drogach jest ślizgawica. Karetka ugrzęzła w zaspie [ZDJĘCIA]

2021-01-13 7:25

Zima zaatakowała na Warmii i Mazurach. Kierowcy muszą zachować szczególną ostrożność ze względu na bardzo trudne warunki drogowe. Niebawem oprócz intensywnych opadów śniegu czeka nas także siarczysty mróz. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ostrzeżenia pierwszego stopnia dla całego województwa. Szczegóły w artykule.

Atak zimy na Warmii i Mazurach. Ślizgawica na drogach. Karetka ugrzęzła w zaspie

Drogi krajowe lokalnie są śliskie, a w wielu miejscach zalega błoto pośniegowe. Trudne warunki występują także na trasach wojewódzkich, które są przejezdne, ale miejscami śliskie - zwłaszcza na odcinkach leśnych, mostach oraz w pobliżu zbiorników wodnych. Zdecydowanie gorzej jest na drogach powiatowych i osiedlowych. Synoptycy ostrzegają przed oblodzeniem dróg i chodników.

Intensywne i długotrwałe opady śniegu sprawiły wiele kłopotów dla uczestników ruchu drogowego. Kłopoty na drogach regionu rozpoczęły się w nocy z wtorku na środę. Na drodze z Biskupca w kierunku Mrągowa, w miejscowości Borki Wielkie, zderzyły się dwa samochody: osobowy z ciężarowym. W tym samym czasie pod Braniewem samochód osobowy wjechał do rowu. Natomiast nad ranem na drodze krajowej nr 58 w pobliżu Komorowa między Białą Piską a Szczuczynem do rowu wpadła ciężarówka.

Niebezpieczna sytuacja miała również miejsce w miejscowości Ględy. Karetka, która transportowała do szpitala pacjenta w ciężkim stanie, ugrzęzła w zaspie. Dzięki pomocy strażaków z OSP Łukta pojazd został wydobyty ze śniegu i mógł ruszyć dalej.

IMGW ostrzega siarczystym mrozem. Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Warmii i Mazur

Od czwartku obowiązywać będzie ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym mrozem. - Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -15°C na wschodzie do -5°C na zachodzie. Temperatura maksymalna w dzień od -12°C na wschodzie do -4°C na zachodzie. Prognozowana średnia prędkość wiatru od 10 km/h do 15 km/h, w porywach do 20 km/h. - podaje IMGW.

Jeszcze zimniej może być w piątek czy sobotę - Prognozuje się temperaturę minimalną w nocy od -17°C na wschodzie do -7°C na zachodzie. Temperatura maksymalna w dzień od -11°C na wschodzie do -3°C na zachodzie. Prognozowana średnia prędkość wiatru od 5 km/h do 10 km/h, w porywach do 15 km/h. - ostrzegają synoptycy.

Jesteś dobrym kierowcą? Sprawdź, czy potrafisz prowadzić auto w trudnych warunkach

Pytanie 1 z 15
Czy jadąc we mgle, możesz spodziewać się wydłużonej drogi hamowania auta?
Zima w Bydgoszczy