Turystyka

Architektoniczna perła Warmii i Mazur. W lidzbarskim zamku nowe wystawy i ogrody biskupie [ZDJĘCIA]

2024-05-21 9:48

W lidzbarskim zamku biskupów warmińskich zwiedzającym zostały udostępnione ogrody biskupie oraz nowe wystawy. Otwarcie wiąże się z zakończeniem projektu finansowanego z Funduszy Norweskich „Konserwacja i restauracja XIV- wiecznego zamku w Lidzbarku". Zabytek zwany Wawelem Północy uznawany jest za perłę koronną Muzeum Warmii i Mazur.

Po 17 latach zakończyła się rewitalizacja zamku w Lidzbarku Warmińskim

Odwiedzający zamek mogą podziwiać ogrody biskupie, które urządzono w dawnej zamkowej fosie. Zasadzono w nich zarówno kwiaty różnych odmian, tak by poszczególne gatunki kwitły cały rok, jak i drzewa. Ogrody to ukłon zwłaszcza w stronę ostatniego biskupa rezydującego na tym zamku - Ignacego Krasickiego, który uprawiał m.in. ponad 40 gatunków róż, ananasy czy cytryny. Opieka nad ogrodami i radość obcowania wśród drzew i kwiatów były dość częstym tematem listów, które Krasicki wysyłał z Lidzbarka do rodziny i przyjaciół.

Perła gotyku w Lidzbarku Warmińskim

Zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim jest pomnikiem historii i jednym z najcenniejszych w kraju zamków gotyckich. Został zbudowany w XIV wieku i do pierwszego rozbioru Polski był siedzibą biskupów, którzy na Warmii sprawowali władzę zarówno świecką, jak i kościelną. Mieszkańcami tego zamku byli m.in. wuj Kopernika Łukasz Watzenrode i sam Mikołaj Kopernik, biskup Jan Dantyszek, kardynał Stanisław Hozjusz, Marcin Kromer czy niezrównany bajkopisarz Ignacy Krasicki.

Aktywni Błękitni Witają Wiosnę w Lidzbarku Warmińskim

Quiz wiedzy o Włoszech. Miasta, zabytki, jedzenie. Tylko miłośnicy Italii zdobędą 15/15!

Pytanie 1 z 15
Kto jest autorem słynnego dzieła "Narodziny Wenus"?

Noc Muzeów 2024. Najciekawsze miejsca na Warmii i Mazurach, które warto zobaczyć!