500 złotych miesięcznie na dziecko. Nowe świadczenie od października 2024. Jakie są warunki?

i

Autor: Freepik

finanse

500 złotych miesięcznie na dziecko. Nowe świadczenie od października 2024. Jakie są warunki?

2024-04-23 15:06

Od października 2024 roku rodzice będą mieli do wyboru jedno z trzech nowych świadczeń na dziecko. Sporo osób może interesować zwłaszcza to pod nazwą "aktywnie w domu". Jakie warunki trzeba spełnić, by dostawać 500 złotych miesięcznie przez dwa lata? Komu przysługuje ta forma świadczenia? Szczegóły poniżej.

O nowym świadczeniu na dziecko "Aktywny rodzic" mówiło się już od dłuższego czasu. Jednak dopiero teraz poznaliśmy szczegóły programu. Wiadomo już, że od 1 października 2024 roku rodzice będą mogli skorzystać z jednego z trzech świadczeń – "aktywni rodzice w pracy" (tzw. babciowe), "aktywnie w żłobku" lub "aktywnie w domu". Na czym będzie polegało świadczenie "aktywnie w domu". Jakie warunki będą musieli spełnić rodzice, by otrzymać dodatkowe pieniądze?

Świadczenie "aktywnie w domu". Jakie warunki trzeba spełnić, by dostawać 500 złotych?

Świadczenie "aktywnie w domu" wynosić będzie 500 złotych miesięcznie na czas 24 miesięcy. Skorzystają z niego rodzice dzieci w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia, którzy nie spełniają warunków aktywności zawodowej. Chodzi o rodziców, którzy nie będą mogli uzyskać prawa do świadczenia „aktywni rodzice w pracy” lub ich dziecko nie będzie uczęszczało do instytucji opieki.

Świadczenie będzie przysługiwało na analogicznych zasadach, jak obecnie funkcjonujący rodzinny kapitał opiekuńczy. Nowością będzie możliwość uzyskania środków na każde – w tym na pierwsze i jedyne dziecko – w wieku od 12. do ukończenia 35. miesiąca życia.

Ponadto, rodzice będą mogli – w miarę potrzeb i indywidualnej sytuacji – zmienić, nawet wielokrotnie, jedno świadczenie na inne. Na to samo dziecko, za dany miesiąc, będzie można pobierać tylko jedno świadczenie. Pieniądze będą wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Najciekawsze atrakcje dla dzieci w warmińsko-mazurskim. Tu warto zabrać dziecko!

Chcę by moja wnuczka jeździła na wakacje jak inne dzieci