Załamanie pogody w Polsce. IMGW ostrzega przed burzami. Gdzie będzie niebezpiecznie?

i

Autor: Freepik

prognoza

Załamanie pogody w Polsce. IMGW ostrzega przed burzami. Gdzie będzie niebezpiecznie?

2024-04-15 13:01

Przez Polskę przetoczą się kolejne burze. Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali w poniedziałek nowe ostrzeżenia pierwszego stopnia dla kilku województw. We wtorek niebezpiecznie ma być w niemal całym kraju. Szczegóły poniżej.

Silne burze w Polsce. IMGW wydało nowe ostrzeżenia

Pogoda w weekend nie należała do najprzyjemniejszych. Gwałtowne burze i ulewy dawały się we znaki w wielu regionach. Nie lepiej będzie również w nowym tygodniu. Od poniedziałkowego poranka w kilku województwach obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia przed gwałtownymi burzami i ulewami.

Alerty ostrzegające przed burzami wydano dla województw: zachodnio-pomorskiego, lubuskiego, dolnośląskiego, zachodnich powiatów województw pomorskiego i wielkopolskiego, a także województwa małopolskiego i południowych powiatów województwa śląskiego. Synoptycy prognozują wystąpienie na tych obszarach burz, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu do około 10 mm oraz porywy wiatru do 85 km/h. Możliwy drobny grad.

Z kolei dla południowej części województwa podkarpackiego oraz południowo- wschodniej części województwa małopolskiego wydano ostrzeżenia przed silnym deszczem z burzami.

– Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Wysokość opadów miejscami od 30 mm do 40 mm. Opadom lokalnie mogą towarzyszyć burze z porywami wiatru do 70 km/h. Możliwy grad – poinformowali synoptycy.

We wtorek IMGW planuje wydać kolejne ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami. Niebezpiecznie ma być w niemal całym kraju.

– Najbardziej intensywnie padać będzie na krańcach południowo-wschodnich oraz na Pomorzu – miejscami spaść może tam od 10 mm do 20 mm deszczu. Burzom towarzyszyć mogą silniejsze porywy wiatru do 75 km/h, na Pomorzu mogą osiągać do 85 km/h – podaje IMGW.

Czy przysłowia pogodowe naszych babć nadal się sprawdzają? Przyjrzał się im ekspert IMGW

Przez Mazowsze przechodzą potężne wichury. Olbrzymia burza śnieżna uderzyła w stolicę