turystyka

Zabytkowe mosty przyciągają rzesze turystów. Należą do jednych z najwyższych w Polsce [ZDJĘCIA]

2024-06-28 10:28

Województwo warmińsko-mazurskie ma do zaoferowania wiele niezwykłych atrakcji turystycznych. Jedną z najbardziej rozpoznawalnych są bez wątpienia zabytkowe, podwójne mosty kolejowe w Stańczykach. W związku z tym, że należą do jednych z najwyższych w Polsce, stanowią wspaniały punkt widokowy. Turyści mogą podziwiać z nich malownicze polodowcowe krajobrazy oraz pomnikową aleję jarzębów szwedzkich.

Zabytkowe mosty w Stańczykach przyciągają rzesze turystów. Należą do jednych z najwyższych w Polsce

Zabytkowe mosty kolejowe w Stańczykach wznoszą się nad rzeką Błędzianką, na skraju Puszczy Rominckiej. Ze względu na swój specyficzny kształt przypominający rzymskie akwedukty nazywane są także Akweduktami Północy. Obecnie to jedne z najwyższych mostów kolejowych w Polsce. Mają bowiem aż 36,5 m wysokości i 190 cm długości. Każdy most ma pięć przęseł o 15-metrowych łukach oraz smukłe filary zdobione przez lekko wysunięte balkony.

Zbudowane zostały w latach 1912-1926 według projektu włoskich architektów na dawnej linii kolejowej Gołdap-Gusiew. Pierwszy most północny wzniesiono w latach 1912-1914, obsługiwał ruch kolejowy do 1944 roku. Most południowy, budowany w latach 1923-1926, nie był użytkowany. W roku 1945 tory zostały rozebrane przez wycofujące się oddziały Armii Czerwonej. Kilkadziesiąt lat później, w 1979 roku wiadukty wpisano do rejestru zabytków nieruchomych województwa warmińsko-mazurskiego.

Obecnie mosty są własnością prywatną, a za ich zwiedzanie pobierana jest opłata. Bilet normalny kosztuje 10 złotych, ulgowy 7 złotych, natomiast dzieci do lat pięciu mają wstęp bezpłatny. Obiekt otwarty jest codziennie od godziny 8.00 aż do zachodu słońca.

Zabytek można obejrzeć też z zupełnie innej perspektywy, wspinając się na drewnianą wieżę widokową stojącą przy drodze wiodącej do mostów. Jej konstrukcja ma wysokość około 20 merów, zaś platforma widokowa znajduje się na wysokości 15 metrów.

Które z tych miast leżą na Warmii i Mazurach? Ten quiz jest tylko pozornie prosty. 10/20 to wyzwanie!

Pytanie 1 z 20
Czy Ostrołęka to miasto leżące w woj. warmińsko-mazurskim?
Muzeum Przyrody w Olsztynie. Poznajcie faunę oraz florę Warmii i Mazur