Wybory samorządowe 2024. Kto zostanie prezydentem Olsztyna? [SONDA]

i

Autor: East News: Artur Szczepanski/REPORTER

Wybory 2024

Wybory samorządowe 2024. Kto zostanie prezydentem Olsztyna? Sprawdź pełną listę kandydatów

2024-04-03 9:25

Wybory samorządowe w Polsce zbliżają się wielkimi krokami. Premier Donald Tusk poinformował, że głosowanie odbędzie się 7 i 21 kwietnia 2024 r. Kto w Olsztynie zostanie nowym prezydentem? Lista kandydatów na włodarza stolicy Warmii i Mazur jest długa.

Wybory samorządowe 2024. Kiedy się odbędą?

Premier Donald Tusk ogłosił daty wyborów samorządowych 2024. - Podjąłem dzisiaj decyzję o wydaniu rozporządzenia. Wybory samorządowej odbędą się w dniach 7 i 21 kwietnia – poinformował szef rządu po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą.

Początkowo wybory były zaplanowane na październik 2023 r., jednak w tym samym czasie odbyły się wybory parlamentarne, dlatego były już premier Mateusz Morawiecki zdecydował się na wydłużenie kadencji samorządów do 30 kwietnia 2024 r.

W Olsztynie kandydatów na prezydenta jest wielu. Poniżej przedstawiamy wszystkich ubiegających się o fotel włodarza miasta.

Kandydaci na prezydenta Olsztyna 2024: Czesław Jerzy Małkowski

Czesław Jerzy Małkowski potwierdził, że wystartuje w wyborach na prezydenta Olsztyna. Obecny radny pełnił już funkcję włodarza miasta w latach 2001-2008. Ze stanowiska odchodził w momencie, gdy wybuchła głośna seksafera. Jedna z pracownic urzędu miasta oskarżyła ówczesnego prezydenta o molestowanie seksualne i gwałt. Ostatecznie Małkowski został uniewinniony przez Sąd Najwyższy w 2022 r. Były włodarz Olsztyna kandydował na to stanowisko także w kolejnych latach: w 2010 r., 2014 r. oraz 2018 r. Za każdym razem przechodził do drugiej tury, jednak przegrał z obecnym prezydentem Piotrem Grzymowiczem.

Kandydaci na prezydenta Olsztyna 2024: Robert Szewczyk

Robert Szewczyk obecnie jest przewodniczącym Rady Miasta Olsztyna. Polityk oficjalnie potwierdził swoją kandydaturę w nadchodzących wyborach. Wcześniej Szewczyk ruszył z kampanią „Porozmawiajmy o Olsztynie”. Plakaty reklamujące inicjatywę pojawiły się m.in. w pojazdach komunikacji miejskiej.

Kandydaci na prezydenta Olsztyna 2024: Bartosz Grucela

Przedstawiciele Nowej Lewicy zaprezentowali własnego kandydata na funkcję włodarza Olsztyna. Jest nim Bartosz Grucela, członek Zarządu Krajowego Razem, a zarazem aktywista i działacz społeczny.

Kandydaci na prezydenta Olsztyna 2024: Marcin Możdżonek

Urodzony w Olsztynie były siatkarz może pochwalić się licznymi sukcesami sportowymi. Marcin Możdżonek ogłosił, że będzie ubiegał się o fotel prezydenta Olsztyna, zarejestrował również własny komitet wyborczy.

Kandydaci na prezydenta Olsztyna 2024: Mirosław Arczak

Mirosław Arczak jest radnym Olsztyna. Jednak jest aktywny w mediach społecznościowych. W lipcu ubiegłego roku radny opublikował post z tajemniczo brzmiącym komentarzem: „Wasz mirKEN (Kandydat Ekstra Nadający się). Jesteś na TAK?”. Część internautów sugerowała, że Arczak w ten sposób poinformował, że zamierza wystartować w wyborach samorządowych. 14 lutego Arczak oficjalnie ogłosił swoją kandydaturę na prezydenta Olsztyna.

Kandydaci na prezydenta Olsztyna 2024: Grzegorz Smoliński

Grzegorz Smoliński to kandydat na prezydenta Olsztyna z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. Ma wieloletnie doświadczenie w pracy samorządowej, działalności publicznej i zarządzaniu dużymi instytucjami. Był prezesem Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Obecnie jest dyrektorem olsztyńskiego oddziału spółki Energa-Operator.

Kandydaci na prezydenta Olsztyna 2024: Monika Rogińska-Stanulewicz

Monika Rogińska-Stanulewicz ogłosiła, że będzie ubiegać się o stanowisko prezydenta Olsztyna. Obecnie jest radną. W wyborach wystartuje z komitetu Trzecia Droga Olsztyna.

Otwarcie nowej zajezdni tramwajowej w Olsztynie

Powstał komiks o Koperniku. Opowieść łączy rozrywkę z edukacją [ZDJĘCIA]