Wybory samorządowe 2024. Kto został nowym prezydentem Olsztyna? Są już oficjalne wyniki PKW!

i

Autor: Monika Smolik

wybory 2024

Wybory samorządowe 2024. Kto został nowym prezydentem Olsztyna? Są już oficjalne wyniki PKW!

2024-04-22 9:41

Za nami druga tura wyborów samorządowych 2024, w której o fotel prezydenta walczył Robert Szewczyk z ramienia Koalicji Obywatelskiej oraz Czesław Jerzy Małkowski z Komitetu Wyborczego Wyborców Czesława Jerzego Małkowskiego. Kto wygrał wybory na prezydenta Olsztyna? PKW podała już oficjalne wyniki. Szczegóły poniżej.

Wybory samorządowe 2024. Kto został nowym prezydentem Olsztyna? Są już oficjalne wyniki PKW

W niedzielę o godz. 21:00 zakończyło się głosowanie w drugiej turze wyborów samorządowych na prezydenta Olsztyna. Tym razem zliczanie głosów przebiegło znacznie szybciej niż dwa tygodnie temu. Państwowa Komisja Wyborcza podała już bowiem dane ze wszystkich obwodów głosowania w Olsztynie. Wynika z nich, że nowym prezydentem Olsztyna został Robert Szewczyk, który zdobył 27 552 głosy, co dało 53,45%. Na Czesława Jerzego Małkowskiego swój głos oddało z kolei 23 997 mieszkańców (46,55%).

- Przede wszystkim bardzo dziękuję wszystkim olsztyniankom i olsztynianom za udział w wyborach. Zwycięstwo nie było celem samym w sobie. Niezwykle cenne były te wszystkie spotkania z mieszkańcami i rozmowy o przyszłości Olsztyna. Teraz dopiero zaczyna się praca i wyzwanie. Myślę, że za pięć lat będziemy dumni z tego, co zrobiliśmy - powiedział prezydent-elekt Robert Szewczyk.

Frekwencja w całym województwie warmińsko-mazurskim wyniosła natomiast 42,32%, w samym Olsztynie 42,17%. Zaprzysiężenie nowego prezydenta oraz nowej Rady Miasta odbędzie się na początku maja.

Kim jest nowy prezydent Olsztyna Robert Szewczyk?

Wybrany w niedzielnych wyborach na prezydenta Olsztyna Robert Szewczyk ma 43 lata. Dotychczas był przewodniczącym rady miasta i pracował jako urzędnik. W wyborach na prezydenta miasta startował po raz pierwszy.

Robert Szewczyk w kampanii wyborczej podkreślał, że jego rodzina od wielu pokoleń jest związana z Olsztynem. On się w tym mieście urodził, chodził do szkoły podstawowej nr 19 w dzielnicy Gutkowo, maturę zdał w I LO w Olsztynie. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim studiował na wydziale prawa i administracji na kierunku administracja. Ukończył też Szkołę Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego.

Politycznie Szewczyk zawsze należał do Platformy Obywatelskiej.

Od wielu lat Szewczyk pracuje jako urzędnik. Zaczynał w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie w wydziale finansów i budżetu, gdy wojewodą był Leszek Szatkowski (SLD). Potem przeszedł do Urzędu Marszałkowskiego. Prowadził biuro prasowe i był zastępcą dyrektora gabinetu marszałka Jacka Protasa. Po zmianie marszałka przez 4 lata pracował w departamencie kultury i edukacji, gdzie zajmował się m.in. programem rozwoju kultury woj. warmińsko-mazurskiego.

Od 5 lat kieruje departamentem koordynacji promocji w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Marszałkowskim, który zajmuje się współpracą z przedsiębiorcami, informowaniem o funduszach europejskich, projektami przyciągania inwestorów.

W mijającej kadencji samorządowej Szewczyk był przewodniczącym Rady Miasta Olsztyna. Na tę funkcję wybrano go jednomyślnie. W wyborach na urząd prezydenta miasta wystartował po raz pierwszy i już przed pierwszą turą wsparł go ustępujący z urzędu Piotr Grzymowicz.

W kampanii wyborczej Szewczyk deklarował odbudowę dialogu urzędu z mieszkańcami. Zapowiadał przywrócenie bezpłatnych zajęć pozalekcyjnych sportowych i kulturalnych w szkołach, wprowadzenie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla uczniów szkół średnich (obecnie bezpłatne przejazdy mają uczniowie podstawówek). Zapowiadał także utworzenie centrów aktywności dla seniorów.

Szewczyk jest ojcem trzech synów. Publicznie deklaruje się też jako biegacz, któremu często w uprawianiu sportu towarzyszy pies.

Wybory samorządowe 2024. Pierwsza tura. Olsztynianie tłumnie ruszyli do urn [ZDJĘCIA]

Rozmowa prof. Dudka z gen. Różańskim o froncie rosyjsko-ukraińskim i obronności Polski | Dudek o Polityce
Listen on Spreaker.