WOŚP 2020 w Olsztynie. Nowością będzie "Wielka Ściskawa"

2020-01-08 10:05

WOŚP-owe imprezy zaczynają się w Olsztynie już dziś. Najważniejsze wydarzenia Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędą się jednak 11 i 12 stycznia. Nowością w tym roku będzie "Wielka Ściskawa". To wydarzenie, którego celem zgromadzenie jak największej liczby w sercu o powierzchni 20 m2. Zobacz program WOŚP 2020 w Olsztynie.

Wolontariuszy, którzy będą kwestować podczas zbliżającego się, 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie w Olsztynie 450. Poznamy ich po charakterystycznej czerwonej koszulce, puszce, identyfikatorze, plecaku oraz serduszkach.

- Szykujemy się do tego wydarzenia od dwóch miesięcy - przypomina szefowa olsztyńskiego sztabu, Monika Falej. - Cały czas spływają propozycje organizacji imprez towarzyszących. Każdy oczekuje bicia rekordów. Ja natomiast życzę wszystkim świetnej i bezpiecznej zabawy. Tak ogromne przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez zaangażowaniu wielu wolontariuszy, przedsiębiorców, instytucji, ludzi dobrej woli.

Finał WOŚP 2020 w Olsztynie. Program

W całym Olsztynie odbędzie się ponad 50 różnych imprez. To m.in. koncerty, pokazy taneczne, zajęcia sportowe, kiermasze, przejażdżki zabytkowymi pojazdami. Nowością w tym roku jest "Wielka Ściskawa". To wydarzenie, którego celem zgromadzenie jak największej liczby w sercu o powierzchni 20 m2. Zabawa potrwa pół godziny (12 stycznia, 15:00-15:30), a najlepszy sztab wygra dla miejscowego szpitala sprzęt medyczny wartości 50 tys. złotych.

Czytaj też: WOŚP 2020. Bieg "Policz się z cukrzycą" w innej formie!

WOŚP-owe imprezy już od środy (8 stycznia) odbywać się będą m.in. w szkołach, przedszkolach, na uczelniach. Najważniejsze wydarzenia w sobotę (11 stycznia) w Galerii Warmińskiej i Aurze Centrum Olsztyna, a w niedzielę (12 stycznia) na Starym Mieście. Akcję wspiera m.in. gmina Olsztyn.

- Olsztynianie są niezwykle otwarci na działania Wielkiej Orkiestry - mówi prezydent miasta Piotr Grzymowicz. - Wszyscy widzimy potrzebę wspierania tej inicjatywy. Nie mam wątpliwości, że podobnie, jak w poprzednich latach, zdamy egzamin. Gorąco zachęcam do udziału i już teraz dziękuję za wszelkie działania. Sam tez przygotowuję niespodziankę, przedmiot, jaki przekażę na licytację.

Dzięki pieniądzom zebranym podczas dotychczasowych finałów olsztyńskie szpitale zostały gruntownie doposażone. Najlepszym przykładem jest Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy, do którego w ciągu ćwierć wieku trafił sprzęt wartości ok. 12 mln złotych.

Zobacz: WOŚP 2020. Wśród aukcji trening z Joanną Jędrzejczyk z Olsztyna

- A to nie koniec, bo za chwilę zainstalujemy urządzenia wartości kolejnych pięciu milionów - informuje zastępca dyrektora placówki, Barbara Chwała. - W naszym szpitalu nie ma oddziału, w którym nie byłoby sprzętu kupionego przez WOŚP. To dla nas ogromna pomoc, szczególnie, że urządzenia są najnowszej generacji. Szybko rozwijająca się diagnostyka, liczba badań sprawiają, że dobrego, nowoczesnego sprzętu nigdy za wiele.

W poprzednim roku w stolicy Warmii i Mazur zebrano ponad 523 tys. złotych. W tym roku na koncie olsztyńskiego sztabu - dzięki eSkarbonce - jest już ponad 1,6 tys. złotych.