Dodatek węglowy 2022. Co zrobić w razie odmowy? Odrzucony wniosek można złożyć ponownie

i

Autor: Unsplash Dodatek węglowy 2022. Co zrobić w razie odmowy? Odrzucony wniosek można złożyć ponownie

Wniosek o dodatek węglowy można złożyć dwa razy! Czasu pozostało jednak niewiele

2022-11-30 8:02

Złożyłeś wniosek o dodatek węglowy, ale został odrzucony? Możesz złożyć go ponownie! Bardzo możliwe, że tym razem zostanie rozpatrzony pozytywnie. Wszystko dzięki nowelizacji ustawy o dodatku węglowym i wprowadzeniu nowych zasad przyznawania świadczenia. Trzeba jednak się pospieszyć. Szczegóły znajdziesz w artykule poniżej.

Dodatek węglowy to jednorazowe wsparcie finansowe w kwocie 3 tysięcy złotych. Przysługuje gospodarstwom domowym, których źródłem ogrzewania jest węgiel lub paliwa węglopochodne. Dzięki nowelizacji ustawy, od listopada o dopłatę do węgla jest łatwiej. Mało tego, osoby, które złożyły wniosek, ale został odrzucony, mają prawo złożyć go ponownie. Jak to możliwe? Tłumaczymy.

Dodatek węglowy na nowych zasadach. Od listopada łatwiej o dopłatę do węgla

Zgodnie z nowymi zasadami, możliwa jest wypłata dodatku węglowego każdemu z gospodarstw domowych pod tym samym adresem. Jednak każde z tych gospodarstw musi ogrzewać się oddzielnym źródłem ciepła.

"Ustawa wprowadza bardzo istotne zmiany do ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym. W myśl uchwalonych przepisów wprowadzających zmiany w art. 2 ustawy o dodatku węglowym w przypadku, gdy pod jednym adresem miejsca zamieszkania zamieszkuje więcej niż jedno gospodarstwo domowe i w terminie do dnia 30 listopada 2022 r. nie jest możliwe ustalenie odrębnego adresu miejsca zamieszkania dla poszczególnych gospodarstw domowych zamieszkujących pod tym adresem w odrębnych lokalach, nie będzie miała zastosowania reguła jeden dodatek węglowy na jeden adres do gospodarstwa domowego, którego źródłem ogrzewania jest oddzielne lub współdzielone źródło ciepła".

Ponadto, według nowych przepisów, można otrzymać dodatek węglowy bez zgłoszenia pieca węglowego w deklaracji do CEEB. Więcej na ten temat pisaliśmy także w materiale: Dodatek węglowy bez deklaracji do CEEB! Kolejne zmiany w ustawie o dodatku węglowym

"Dodatek węglowy przysługuje osobie w gospodarstwie domowym także, gdy główne źródło ogrzewa-nia gospodarstwa domowego, o którym mowa w art. 2 ust. 1, nie zostało zgłoszone lub wpisane do centralnej ewi-dencji emisyjności budynków".

Wniosek o dodatek węglowy został odrzucony? Można złożyć go ponownie

Zatem, jeżeli z wyżej wymienionych powodów nasz wniosek o dodatek węglowy został odrzucony, mamy prawo złożyć go ponownie.

"W przypadku, gdy wójt, burmistrz albo prezydent miasta odmówił przyznania dodatku węglowego, zgodnie z art. 2 ust. 16 ustawy z dnia 5 sierpnia 2022 r. o dodatku węglowym w przypadku zaistnienia wyżej wskazanych okoliczności wnioskodawca będzie mógł złożyć ponownie wniosek o wypłatę tego dodatku" - czytamy w ustawie.

Zanim jednak gmina pozytywnie rozpatrzy ponownie złożony wniosek o dodatek węglowy, najpierw przeprowadzi wywiad środowiskowy i sporządzi z niego notatkę służbową.

Czasu na składanie wniosków pozostało już niewiele. Możemy zrobić to najpóźniej do 30 listopada 2022 roku.

Ogrzewanie hybrydowe, czyli kilka źródeł ciepła w domu bez smogu. Czy warto?

Bieda zagląda do wielu domów. Polacy coraz częściej szperają po śmietnikach?

Posłuchaj, co mówią zwykli ludzie!

Listen to "Polacy szperają w ŚMIETNIKACH! Serce mi KRWAWI. To rząd zgotował nam BIEDĘ!" on Spreaker.