„Wieża karabinów” na Mazurach po remoncie. To jeden z najbardziej unikatowych zabytków regionu

2025-07-11 15:54

Kolejne muzeum na Mazurach odzyskało dawny blask. „Wieża karabinów” w Rucianem-Nidzie znów jest otwarta dla turystów. Jest to jeden z najbardziej unikatowych zabytków militarnych w województwie. Miłośnicy militariów mogą tam zobaczyć oryginalne wyposażenie wieży. W jakich godzinach można odwiedzać obiekt? Szczegóły w artykule poniżej.

„Wieża karabinów” już po remoncie. Prace trwały pół roku

Po wieloletnich staraniach i dopełnieniu czasochłonnych formalności Stowarzyszenie Nad Nidzkim w Rucianem-Nidzie w styczniu bieżącego roku rozpoczęło prace remontowo-renowacyjne wieży karabinów maszynowych przy ul. Guzianka w Rucianem-Nidzie, znanej mieszkańcom jako „bunkier wieżowy”. Zakres robót obejmował:

  • oczyszczenie murów,
  • uzupełnienie ubytków betonu w koronie oraz ścianach zewnętrznych obiektu,
  • renowację kraty fortecznej, drzwi wejściowych, włazu na koronę, ścian wewnętrznych, oraz elementów wyposażenia wieży,
  • odtworzenie stolarki okiennej na poziomie -1.

Konieczność przeprowadzania renowacji wynikała z bardzo złego stanu technicznego tej zabytkowej budowli. W najgorszym stanie była górna część budynku, czyli tzw. „korona”, z której od dłuższego już czasu, w wyniku erozji, odpadały mniejsze lub większe kawałki betonu. Niszczeniu w szybkim tempie ulegały też metalowe elementy wewnątrz wieży, takie jak balustrady przy włazach czy kątowniki zabezpieczające krawędzie otworów pomiędzy kondygnacjami. Konieczna była też naprawa urwanego zawiasu stalowych drzwi wejściowych, przeciwwagi włazu na koronę, oraz pęknięcia w przybudówce. Z kolei odtworzenie skrzydeł okiennych na poziomie -1 zabezpiecza pomieszczenia przez niepożądanym wpływem deszczu i wiatru.

Renowacja wieży możliwa była dzięki uzyskanemu przez Stowarzyszenie Nad Nidzkim, za pośrednictwem gminy Ruciane-Nida, dofinansowaniu z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.

W jakich godzinach można odwiedzać muzeum?

W sezonie letnim muzeum jest otwarte: od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00–18:00, a w weekendy od 12:00 do 16:00.

Wieża karabinów maszynowych, która poprzez swój kształt przypominający średniowieczną basztę, zwana jest bunkrem wieżowym lub blokhauzem wieżowym, stanowiła jeden z kilkunastu obiektów Węzła Obronnego Ruciane Guzianka. Uzbrojenie wieży składało się z 4 karabinów maszynowych (Maxim wz. 08) oraz broni powtarzalnej piechoty typu Mauser. Karabiny maszynowe umieszczone były w stałych, metalowych lawetach w najwyższej kondygnacji wieży. Niższe kondygnacje posiadają otwory strzelnicze dla broni ręcznej. Najniższa kondygnacja wyposażona była w prycze i służyła jako miejsce wypoczynkowe dla załogi bunkra. Komunikacja między kondygnacjami odbywała się przy użyciu podwieszanych, metalowych drabin, zaś włazy komunikacyjne wyposażone były w klapy montowane naprzemiennie. Z najwyższej kondygnacji istnieje wejście na koronę wieży. Wejście to zabezpieczone było klapą ze stali pancernej o grubości 18 mm.

- Obsada wieży trójkondygnacyjnej składała się z 25 żołnierzy. Ponieważ każda ze strzelnic miała numer, można więc przypuszczać, że każdy z żołnierzy miał przydział do konkretnego otworu strzelniczego – czytamy na stronie Urzędu Miasta i Gminy Ruciane-Nida.

Olsztyn Radio ESKA Google News
Taksówką po wodzie. Wyjątkowa atrakcja dla turystów na Mazurach
Miejskie Granie
Warmia i Mazury cichym bohaterem książek Wioletty Sawickiej. Wywiady Agaty