Ogromne korki na ul. Bałtyckiej. Ruszyła ważna inwestycja
Od środy, 9 lipca, kierowcy zauważyli, że na ul. Bałtyckiej tworzą się jeszcze większe korki niż zazwyczaj. Zator jest spory, a wszystko za sprawą zmienionej organizacji ruchu. Wielu zmotoryzowanych nie kryje swojej irytacji taką sytuacją.
- Stoję w korku rano i popołudniu o 15, a nawet 20 minut dłużej, niż do tej pory. Rozumiem, że są prowadzone prace, ale nie muszą one się odbywać w godzinach szczytu, gdy wszyscy chcą jak najszybciej wrócić do domu – powiedział w rozmowie z redakcją olsztyn.eska.pl jeden z kierowców, który dojeżdża tą trasą codziennie do pracy.
Okazuje się, że miasto ruszyło z ważną inwestycją pod nazwą „Budowa kanalizacji deszczowej w ul. Bałtyckiej / Kawki – etap I”. To część szeroko zakrojonego projektu, który zakłada stworzenie nowoczesnej, zielono-błękitnej infrastruktury w całym mieście. Prace na tym odcinku potrwają do połowy listopada, a ich wartość to ponad 2 mln zł. W związku z tym występują utrudnienia w ruchu.

i
Budowa kanalizacji deszczowej w Olsztynie, ale nie tylko. Jakie prace zaplanowano?
Inwestycja została podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich rozpoczął się 9 lipca i potrwa do 28 września 2025 roku. W tym czasie obowiązuje nowa organizacja ruchu drogowego. Drugi etap potrwa od 29 września do 16 listopada, kiedy to prace nabiorą tempa i skoncentrują się na głównych robotach budowlanych.
- Budowa kanalizacji deszczowej w tej części miasta to nie tylko odpowiedź na rosnącą częstotliwość intensywnych opadów i związane z nimi podtopienia, ale także krok w stronę większego komfortu życia w Olsztynie. Zadanie przy ulicach Bałtyckiej i Kawki to część większego projektu, który obejmuje dziewięć kluczowych inwestycji – od budowy i modernizacji sieci deszczowej po powstawanie nowych zbiorników retencyjnych. Największą z nich będzie budowa zbiornika w Parku Kusocińskiego, który połączy funkcję techniczną z rekreacyjną. To miejsce zmieni się w pełnoprawną, zieloną przestrzeń miejską z alejkami, wodnym potokiem, strefą piknikową, scenami i fontanną – informują ratuszowi urzędnicy.
Podobne zmiany czekają Park Zacisze, gdzie zbiornik retencyjny zostanie zintegrowany z ogrodem sensorycznym, ścieżkami, placem zabaw i miejscem do grillowania. Wokół pojawią się nowe nasadzenia, łąki kwietne i rośliny wspierające bioróżnorodność. Ma to być przykład tego, jak nowoczesna retencja może służyć nie tylko ochronie przeciwpowodziowej, ale też tworzeniu przyjaznego środowiska miejskiego.
Projekt „Rozbudowa systemu gospodarowania wodami opadowymi – III etap” jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko na lata 2021-2027.

