Atak zimy na Warmii i Mazurach. Służby drogowe są w gotowości

i

Autor: GDDKiA Olsztyn Atak zimy na Warmii i Mazurach. Służby drogowe są w gotowości

Warmińsko-mazurskie. Służba drogowa przygotowana na atak zimy

2020-11-09 9:25

Zima zbliża się wielkimi krokami. Dni są coraz krótsze i chłodniejsze. Niebawem temperatura spadnie poniżej zera, a drogi i chodniki przykryje śnieg. By w okresie zimowym zapewnić kierowcom jak największe bezpieczeństwo, służba drogowa GDDKiA przygotowała niezbędny sprzęt do odśnieżania.

ESKA XD #009

Jak zapewnia Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, służby drogowe pracujące na terenie województwa warmińsko-mazurskiego są przygotowane do zimowego utrzymania 1319 km dróg krajowych. Do tego celu w gotowości są 294 jednostki sprzętu, w tym 150 pługosolarek, 90 pługów oraz 54 szt. sprzętu wspomagającego w postaci ładowarek, równiarek itp. W tej chwili w magazynach w województwie warmińsko-mazurskim znajduje się  około 15,5 tys. ton soli oraz 1,7 tys. ton innych materiałów zapewniających szorstkość jezdni zimą.

Drogi krajowe na Warmii i Mazurach w sezonie zimowym 2020/2021 utrzymywane będą w następujących standardach:

  • w standardzie I (około 200 km) jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi i nie może występować warstwa zajeżdżonego śniegu. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godzin, zaś błoto pośniegowe może występować do 6 godzin. W województwie warmińsko-mazurskim w I standardzie utrzymywane są drogi ekspresowe S7 i S51.
  • w standardzie II (około 694 km) jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości łącznie z poboczami utwardzonymi. Po ustaniu opadów śniegu, śnieg luźny może zalegać do 4 godzin, zaś błoto pośniegowe i warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości nie utrudniającej ruchu może występować do 6 godzin. W województwie warmińsko-mazurskim w II standardzie utrzymywane są drogi krajowe nr 15, 16, 51, 53, 54, 59, 65 oraz S22.
  • w standardzie III (około 425 km) jezdnia jest odśnieżona na całej szerokości, a śliskość zimowa zlikwidowana na skrzyżowaniach z innymi drogami publicznymi utwardzonymi, na skrzyżowaniach z liniami kolejowymi, na odcinkach o pochyleniu >4%, na przystankach autobusowych oraz innych miejscach ustalonych przez zarządcę drogi. Śnieg luźny, warstwa zjeżdżonego śniegu o grubości utrudniającej ruch samochodów osobowych oraz zaspy mogą występować do 6 godzin od momentu ustaniu opadów śniegu. W województwie warmińsko-mazurskim w I standardzie utrzymywane są drogi krajowe nr 57, 58, 63 oraz niektóre odcinki dróg nr 16 i 59.
Atak zimy na Warmii i Mazurach. Służby drogowe są w gotowości

i

Autor: GDDKiA Olsztyn

Czy zdałbyś egzamin na prawo jazdy? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 17
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?
Czy w tej sytuacji należy zrezygnować z rozpoczęcia wyprzedzania?