- Tegoroczne wakacje w Polsce rozczarowują pogodą, przez co plaże nad Bałtykiem i na Mazurach świecą pustkami.
- Mimo chłodnego lipca, niektóre mazurskie jeziora oferują zaskakująco ciepłą wodę, idealną do kąpieli.
- Chcesz wiedzieć, które jeziora na Mazurach są najcieplejsze i dlaczego warto je odwiedzić?
Rozczarowująca pogoda na wakacje. Sezon w pełni, a na plażach pustki
W tym roku pogoda w czasie wakacji rozczarowuje nie tylko dzieci, które z utęsknieniem czekały na zakończenie roku szkolnego i odpoczynek nad morzem czy jeziorami, ale także dorosłych. Sezon urlopowy w pełni, a na wielu plażach nad Bałtykiem oraz na Warmii i Mazurach widać pustki. Mimo że turyści chcieliby nacieszyć się urokami popularnych kurortów, pogoda może skutecznie pokrzyżować plany.
W Polsce można jednak znaleźć jeziora, które oferują ciepłą wodę, mimo że temperatury powietrza oscylują wokół 20-23 stopni Celsjusza. Sezon turystyczny w województwie warmińsko-mazurskim trwa od czerwca do końca sierpnia lub początku września, ale wszystko zależy od pogodny. Choć lipiec do tej pory jest dosyć chłodny, to zazwyczaj w sierpniu jest już nieco ładniejsza pogoda, to w tym miesiącu woda w akwenach osiąga najwyższe temperatury. W mazurskich jeziorach można liczyć na temperatury wody w okolicach 22-24 stopni, a w niektórych nawet 25-26 stopni. To oczywiście zależy od wielkości zbiornika i jego głębokości.
To najcieplejsze jeziora na Mazurach. Woda ciepła jak zupa
W Krainie Tysiąca Jezior turyści mogą liczyć na kąpiele w ciepłych akwenach. W takich jeziorach jak Śniardwy, Mamry czy Niegocin w lipcu i sierpniu wody osiągają temperatury nawet 24-26 st. C. Co ciekawe, to właśnie te jeziora są bardzo popularne wśród wypoczywających, bo nad tymi zbiornikami leżą popularne kurorty, takie jak Giżycko, Mrągowo, Pisz czy Węgorzewo. Jezioro Ełckie także osiąga temperatury rzędu 24-26 stopni.
Jezioro Śniardwy to największy akwen w Polsce i z tego powodu nazywane jest „mazurskim morzem”. Jest ono popularne wśród turystów, bo akwen znajduje się w dwóch malowniczo położonych powiatach: mrągowskim i piskim. Obszar jeziora należy do gminy Mikołajki (zachodnia część) i gminy Pisz (wschodnia część). Północno-wschodni brzeg jeziora należy do gminy Orzysz, a południowo-zachodni do gminy Ruciane-Nida.
Mamry to drugie pod względem powierzchni jezioro w Polsce. Mamry łączą się z innymi jeziorami: Kirsajty, Kisajno, Dargin, Święcajty, Dobskie. W kompleksie jezior znajdują się 33 wyspy o łącznej powierzchni 213 ha, część z nich na jeziorach Mamry i Kisajno tworzy rezerwat ornitologiczny. Największa z nich – Upałty – jest największą w Krainie Wielkich Jezior. Z Mamr wypływa rzeka Węgorapa.
Jezioro Niegocin jest trzecim co do wielkości akwenem w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Nad tym akwenem znajdują się dwa ośrodki turystyczne: Giżycko i Wilkasy. Na północy Niegocin łączy się z jeziorem Kisajno (część jeziora Mamry) przez kanały. Chętni, którzy chcą przepłynąć na Kisajno, mogą wybrać dwie drogi. Pierwsza z nich to wschodni Kanał Giżycki, prowadzący przez Giżycko. Druga prowadzi przez Kanał Niegociński do jeziora Tajty i dalej przez krótki Kanał Piękna Góra.
