związki

W tych przypadkach ślubu kościelnego nie dostaniesz. Na liście 12 powodów

2023-07-17 15:50

Sezon ślubny w pełni. Jedni niebawem staną przed ślubnym kobiercem, inni dopiero rozpoczynają przygotowania. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy może zawrzeć sakrament małżeństwa. Istnieją tak zwane przeszkody małżeńskie, które nie pozwalają na zawarcie związku małżeńskiego w kościele katolickim. Co to takiego i w jakich przypadkach ślubu w kościele możemy nie otrzymać? Szczegóły poniżej.

Ślub jest niewątpliwie jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu dwojga zakochanych w sobie ludzi. Jedni decydują się na ślub cywilny, marzeniem innych jest z kolei wzięcie ślubu kościelnego. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że istnieją pewne przeszkody, które mogą stanowić wyzwanie dla par pragnących zawrzeć małżeństwo. W przypadku ślubu kościelnego przeszkody te opisane zostały w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Przeszkody małżeńskie w kościele katolickim. W tych przypadkach ślubu w kościele nie dostaniesz

Przeszkody małżeńskie w kościele katolickim są to pewne określone cechy i okoliczności rzeczowe, które nie pozwalają osobom nimi obarczonymi na ważne zawarcie sakramentu małżeństwa. Przeszkody te dzieli się na:

  • przeszkody z prawa Bożego (np. impotencja, pokrewieństwo w pierwszym stopniu linii prostej (rodzic-dziecko) i drugim stopniu linii bocznej (brat-siostra), istniejący węzeł małżeński) i z prawa kościelnego (pozostałe przeszkody wymienione w kodeksie prawa kanonicznego);
  • przeszkody absolutne (nie pozwalają na zawarcie małżeństwa z kimkolwiek, np. w wypadku święceń) i względne (nie pozwalają na zawarcie małżeństwa z określonymi osobami).

Zanim więc zaczniemy planować ślub, warto dowiedzieć się, czy któraś z nich nas nie dotyczy. Listę 12 przeszkód małżeńskich obowiązujących w kościele katolickim znajdziesz w galerii poniżej.

Tak wyglądał ślub Katarzyny Niezgody. Zobacz przysięgę i pierwszy taniec młodej pary